Mozilla’nın popüler tarayıcısı Firefox yıllar sonra iOS’a geliyor. Sıcak gelişme ile ilgili açıklamalar Mozilla’nın yetkili ismi Lucas Blakk tarafından yapıldı.

mozilla-firefox-1

Windows ve Mac‘in popüler tarayıcılarından Firefox yıllar sonra iOS‘a geliyor. Daha önce iOS sürümü çıkmayan tarayıcı için Mozilla düğmeye bastı ve iOS için Firefox resmen doğrulanmış oldu.

Resmi ağızdan duyuru geldi

Her ne kadar Mozilla tarafından yapılmış kurumsal bir açıklama henüz bulunmasa da, şirketi temsilen konuşan üst düzey yönetici Lukas Blakk müjdeyi verdi. Twitter hesabından yaptığı açıklamada “kullanıcılarımız neredeyse orada olmamız gerekir” ifadesine yer verdi ve iOS için Firefox’u geliştireceklerini duyurdu.

Zamanı belli değil

Mozilla’nın iOS’a uzak durmasının en önemli sebebi, Apple‘ın iOS için geliştirilen tarayıcılarda üçüncü parti motorların kullanılmasına izin vermemesiydi. Apple bu alanda geri adım atmasa da Mozilla tarafında düşünceler değişmiş görünüyor. Lukas Blakk’ın açıklamalarına rağmen, iOS için Firefox’un ne zaman geleceği hakkında bir bilgi bulunmuyor.