16 Şubat 2012’de vizyona giren Fetih 1453 filmini izleme fırsatım oldu. Gerçekten de Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdıracak bir başyapıt olduğunu söyleyebilirim. 17 milyon $ bütçesi olan filmde hiçbir masraftan kaçınılmamış ve ortaya harika bir eser çıkmış.

İzlediğimde tüylerim diken diken oldu. Şanlı Osmanlı İmparatorluğu’nu gerçekten de güzel anlatmışlar.

Herkese filmi izlemeyi tavsiye ediyorum.

Bizlere böyle bir film kazandırdığı için Sn. Faruk Aksoy’a ve ekibine teşekkür ediyorum.

Resmi Fragman

Özet: Babası II. Murat’ın ölümü üzerine ikinci kez tahta çıkan II. Mehmet’in şimdi kafasında gerçekleştirmesi gereken ilk öncelik Bizans İmparatorluğu’nun son toprağı olan Konstantinapolis’i Osmanlı Devleti’ne katmaktır. Bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa genç padişah hiçbirinden feragat etmeyecektir…
Osmanlı Devleti’ne çağ atlatarak imparatorluğa taşıyan Fatih Sultan Mehmet’in 1451 yılında henüz İstanbul’u alma planları yaptığı dönemden başlayan film, şimdiye kadar çekilmiş en büyük tarihi-kahramanlık projesi olma iddiasında. 3 boyutlu animasyonların da yer aldığı filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Faruk Aksoy üstlenirken, senaryoyu kaleme alan Atilla Engin ve İrfan Saruhan’a Prof.Dr. Feridun Emecen, Doç.Dr. Hülya Tezcan, Doç.Dr. Gülgün Köroğlu, sanat tarihçisi Massimo Farinelli’den oluşan geniş bir danışmanlar kadrosu da eşlik ediyor.
Yapım süreci 2009 eylülünde başlayan ve 2012’nin Ocak ayında tamamlanan film Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de gösterime girdi.

Afişler

Fetih 1453 Resmi Web Sitesi: http://www.1453fetih.com

Fetih 1453 Beyaz Perde Sayfası: http://www.beyazperde.com/filmler/film-187015

Fetih 1453 Sinemalar Sayfası: http://www.sinemalar.com/film/48566/Fetih-1453