Evrenin En Eski Kuasarı Keşfedildi

Kuasar

Bilim insanları evrenin en eski kuasarını keşfetti.

En Eski Kuasar Keşfedildi

Astronomlar yaptıkları çalışmada evrende bilinen en eski radyo sinyalinin kaynağını keşfettiler. Bu kaynak, galaksileri yutan bir süper kütleli kara delik‘ten başka bir şey değil ve keşfedilmiş en yaşlı kuasarın da kaynağı.

İnsanlık uzayı keşfetmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu çalışmalarda yalnızca gözümüzün görebildiği cisimleri incelemeyi çoktan geçtik. Bilim insanlarının uzun zamandır yaptığı çalışmalarda radyo sinyalleri de inceleniyor.

Kuasar 13 Milyar Işık Yılı Uzaklıkta

Astronomlar bilinen evrendeki en uzak ve en antik radyo emisyon kaynağını keşfetti. Bu kaynak, şimdiye kadar evrendeki en güçlü parçacık hızlandırıcıya yani 13 milyar ışık yılı uzaklıktaki ve dört bir yana neredeyse ışık hızında parçacık saçan bir kuasara.

Evrendeki en uzak, en eski ve en büyük yapılar arasında yer alan kuasarlar aynı zamanda oldukça parlaktır. Tek bir kuasar bile kuasarı olmayan bir galaksiden daha parlak olur. Özünde süper kütleli devasa kara delik olan kuasar, etrafındaki maddeyi yutarken en parlak yıldızları bile gölgede bırakacak parlaklıkta devasa bir radyasyon yayar.

Kuasarı keşfeden ekibin başındaki kişi olan Chiara Mazzucchelli, yaptığı açıklamada bu kadar parlak nesnelerin, Samanyolu gibi galaksilerin çok silik gözüktüğü bu uzaklıklardan kuasarların rahatlıkla gözlemlenebildiğini ifade etti.

Yeni keşfedilen ve P172+18 ismi verilen kuasar, Büyük Patlama‘dan 780 milyon yıl sonra ortaya çıkmış. Evrenin yeniden iyonlaşma süreci hakkında pek çok soruyu cevaplayan kuasar ortaya çıktığında evren, yoğun şekilde hidrojenle dolu, karanlık bir gaz bulutu halindeydi. Zamanla kütleçekim ile bu bulut, bugün bildiğimiz haliyle yıldızlar ve kuasarlar haline geldi.

İlk Galaksilerin Ortaya Çıkışında Kuasarlarların Büyük Rolü Var

Şili‘deki Avrupa Güney Rasathanesi‘nde yapılan çalışmalarda keşfedilen kuasar, en hızlı büyüyen yapılardan birisi ve Güneş‘in 300 milyon katı büyüklükte. İlk kuasarlar, yaydıkları radyo sinyalleri, radyasyon ve iyonlarla ilk galaksilerin oluşmasında büyük rol oynamıştı.

Bilim insanları ayrıca bir başka soru ile karşı karşıya kald. Evrenin ilk ortaya çıktığı dönemde bu kadar büyük bir kara delik nasıl oluşabildi? Konu ile ilgili farklı teoriler ortaya atılsa da da henüz kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir