Evrendeki Yaşanabilir Gezegenler

Evrendeki dünya dışı yaşanabilir gezegenleri sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde.

Şimdiye kadar keşfedilmiş atmosfer ve daha birçok konuda dünyaya benzeyen gezegenler var. Yaşanabilir gezegenler olarak değerlendirebileceğimiz dünyaları sizler için listeledik.

Hemen hemen her gün evren hakkında yeni şeyler öğrensek bile asla evrenin bütün sırlarını çözebilmiş değiliz. Bütün bu sırların yanı sıra en çok merak edilenlerden birisi de evrende yalnız olup olmadığımız. Yaşanılabilir olan onlarca gezegen bulunmuşken belkide bizim gibi başkalarının da olması şu anki duruma göre en muhtemel şey olabilir.

Gliese 581 g (ESI 0,82)

Görüntü bakımından neredeyse dünyamızın aynısı olan gezegen sıcaklık aralığı dışında yaşanılabilir gezegenler arasında biçilmez kaftan diyebiliriz.

Kaliforniya Üniversitesi yaptığı açıklamada bu gezegenin dünyanın komşusu olduğunu ancak gezegenin yıldızının dünyaya 193 trilyon kilometre uzaklıkta olduğunu belirtti.

Kepler 442b (ESI 0.84)

Yine dünya benzeri olan bu gezegen bizden 1.120 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca yaşadığımız gezegenden 1.34 kat daha büyük ve gezegenin bir yılı 112.3 gün sürmektedir.

Kepler 296e (ESI 0.85)

Bu gezegen 2 Şubat 2014’te NASA tarafından keşfedildi. Dünyadan daha büyük olan gezegen güneş benzeri bir yıldızın etrafında 36.1 günde turunu tamamlıyor. Yüzeyinin bir bölümünde sıvı halde su olabileceği de tahmin edilmektedir.

Kepler 438b (ESI 0.88)

Dünyamıza göre kendi yıldızına daha yakın mesafede dönmesi nedeniyle dünyaya göre yüzde 40 daha fazla ışık alan gezegenin yüzeyi dünyanın yüzeyinden daha sıcak olduğu için yaşam bulgusu bulunma ihtimali en yüksek görünen gezegenlerden birisi. Caldwell kızıl cüce güneşi etrafında dönen bu gezegenden bakıldığında gökyüzünün dünyaya kıyasla daha kırmızı görünebileceği belirtiliyor. Gezegen 475 ışık yılı uzakta ve gezegeni oluşturan maddeler hakkında henüz bir bilgi olmamasına rağmen bu gezegen akıllara Superman’in gezegenini de getirmiyor değil.

Gliese 832

Stephen Hawking‘in de hakkında söz ettiği gezegenden belkide yakında sinyaller bile alabileceğimiz düşünülüyor.

Dünyaya en yakın gezegenler arasında bulunan Gliese 832 tam olarak 16 ışık yılı uzakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.