Evrendeki En Yaşlı Galaksi Keşfedildi

Bilim İnsanları evrendeki en yaşlı galaksi‘yi keşfettiler. Detaylar haberimizde.

Galaksiler evrenin oluşumu ve dünyanın da içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi hakkında ipuçları barındırabiliyor. Yeni keşfedilen Mambo-9 ise şimdiye kadar keşfedilen galaksiler arasında en farklı olanı.

Dünyaya en uzak galaksi olarak karşımıza çıkan Mambo-9 aynı zamanda bilinen en yaşlı galaksi. Mambo-9‘dan yola çıkan bir ışığın dünyamıza ulaşması 13 milyar yıl sürüyor.

Mambo-9 Galaksisi Nasıl Keşfedildi?

Şili’de bulunan Atacama Teleskobu tarafından keşfedilen galaksi, evrenin başlangıcı olarak görülen Büyük Patlama (Big Bang) gerçekleştikten 970 milyon yıl sonra oluşmuş.

Aslında Mambo-9’dan daha yaşlı ve daha uzak galaksilere daha önce rastlandı. Mambo-9’nun farklı olmasının nedeni hala aktif olarak yıldız doğuran bir galaksi olması. Bundan 3 yıl önce keşfedilen GN-z11 adlı galaksi, Büyük Patlama gerçekleştikten 400 milyon yıl sonra oluşmuştu.

Mambo-9 yalnızca aktif bir galaksi değil aynı zamanda bünyesinde 3 süper kütleli kara deliğe de sahip. Bu 3 süper kütleli kara delikler de gök bilimciler açısından kara deliklerin sırlarını keşfetmek açısından önemli bir inceleme alanı.

Keşfi yapan Gök Bilimciler Mambo-9 galaksisinin Büyük Patlama sonrası evrenin oluşumunda önemli payı olduğunu düşünüyorlar.

Aktif olarak yıldız doğumu ve ölümünün gözlemlenebildiği galaksi, gelecek yıllarda evrenin oluşumu açısından bilinmeyen sırların ortaya çıkmasına katkı sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir