Ev Arkadaşı Arayanlara Tavsiyeler

Ev Arkadaşı

Öğrenciler ve çalışan bireyler kendi düzenini kurarak tek kişilik yaşamayı düşünebilir. Fakat bazı durumlarda iyi bir ev arkadaşına ihtiyaç duyulur. Kiraların artmasıyla bireyler ev arkadaşına daha sık ihtiyaç duymaya başlamıştır. Sadece kira değil aynı zamanda faturalar, mutfak masrafları, evin sorumlulukları ve bunun gibi farklı etkenlere bağlı olarak evler ortak kiralanmaktadır. Aynı evi paylaşacak güvenilir bir arkadaş her zaman kolay bulunmaz. Aranan kriterlerde ev arkadaşı bulmak isteyenler web site üzerinden kolaylıkla bulabilir. Eğer sizler de eviniz için yeni bir arkadaş arıyorsanız site üzerinden aradığınız kriterleri belirleyerek kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ev Arkadaşı Arayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Ev arkadaşı arayanlar güvenilir, anlaşabileceği, kurallara uyum sağlayabilen kişilerle ortak hareket etmelidir. Öncelikle güvenilir sitelerde ilan vermek ve ilan aramak en doğrusu olacaktır. Güvenilir sitede arama yapmak ya da ilan vermek için dikkat edilmesi gerekenler:

  • Kişisel bilgiler siteye sınırlı verilmeli
  • Açık adres verilmeden şehir bilgisi verilmeli
  • Cinsiyet ve yaş aralığı belirtilmeli
  • Öğrenim bilgisi ya da çalışma durumu belirtilmeli

Ev arkadaşı aramak isteyenler site üzerinden şehir, cinsiyet ve kira fiyatı belirlemelidir. Temel kriterlerde arama yapmak her zaman sonuca daha kolay ulaşmayı sağlar. Evine yeni bir arkadaş arayanlar belirttiği kriterlerde değerlendirme yapabilir. Kriterlere uygun ilanlar değerlendirildiğinde mutlaka birebir görüşme yapılmalıdır. Detaylı görüşme yapıldığında iki tarafın da kuralları değerlendirilebilir.

Ev Arkadaşı Sorumlulukları Neler?

Ev arkadaşı arıyorum ilanı vererek aradığınız kriterlere uygun arkadaşı kolaylıkla bulabilirsiniz. Güvenilir site üzerinden yayınlayacağınız ilan sayesinde kısa sürede yeni bir arkadaş bulabilirsiniz. Aynı evi paylaşan bireylerin yerine getirmesi gereken bazı sorumluluklar bulunur. Bireyler bu sorumlulukları eksiksiz yerine getirdiği sürece ev içerisinde daha rahat ve huzurlu bir ortam oluşur. Aynı evi paylaşmak için bireylerin saygı sınırları içerisinde hareket etmesi önemlidir. Aynı evi paylaşan bireylerin sorumluluklarından bazıları:

  • Kirayı paylaşmak
  • Faturaları paylaşmak
  • Ev içinde iş dağılımı yapmak
  • Eve gelen misafirler için ortak karar vermek

Aynı evi paylaşmak isteyen bireylerin temel sorumlulukları yukarıda yer aldığı gibidir. Bireyler öncelikle kirayı ve diğer masrafları arasında paylaşmalıdır. Aynı zamanda ev içinde iş dağılımı yapılmalıdır. İş dağılımı arasında yemek yapmak, temizlik yapmak, alışveriş yapmak gibi çeşitli görevler bulunuyor. Bunlarla birlikte evi paylaşacak olan bireylerin istediği kurallar değerlendirilmelidir. Her iki taraf anlaşma sağladığı sürece daha kolay hareket edilir. Ev arkadaşı arayanlar ilanları değerlendirmeye alırken doğru ve mantıklı hareket edilmelidir. Çalışan bireyler genellikle öğrenci ev arkadaşı kabul etmeyebilir. Bu nedenle iki taraf site üzerinde kriterlerine uygun ilanları inceleyebilir. Site üzerinde bulunan ilanlarda cinsiyet, fiyat ve evin adresi yer alır. Bu bilgiler doğrultusunda hareket edildiğinde daha kolay ilan bulunabilir. Sitede farklı birçok ilan paylaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.