okey oyna

eSIM Çok Yakında Türkiye’de Aktif Olacak

eSIM teknolojisi çok yakında Türkiye‘de aktif olacak. Detaylar haberimizde.

Fiziksel sim karta ihtiyacı ortadan kaldıran eSIM teknolojisi sınırlı sayıda ülke ve cihazda kullanılabiliyor. Özellikle Apple Watch gibi ürünlerde hücresel bağlantı için ihtiyaç duyulan eSIM konusunda Türkiye’de çalışmalar devam ediyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, eSIM teknolojisinin Türkiye’de kullanımı için ilk fiziki adımların atıldığını mMayıs ayında açıklamıştı.

eSIM Teknolojisi’ndeki Çalışmalarda Sona Gelindi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bu konuya değinildi. BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu bu teknolojinin Türkiye’de kullanımına, eSIM sistemlerine ilişkin sunucuların ülkemizde tutulmasına ve uluslararası dolaşım hizmetlerinin amacı dışında kullanılmamasına ilişkin BTK tarafından düzenleme yapıldığını belirtti.

Böylece eSIM konusunda uzun zamandır devam eden sessizlik bozulmuş oldu. Bu teknolojinin önümüzdeki yıl Türkiye’de kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor. Böylece eSIM’li akıllı telefon ve akıllı saat gibi ürünleri kullanabileceğiz.

Karagözoğlu bu teknolojiyi şu şekilde tanımladı:

“eSIM uzaktan yönetilebilir ve programlanabilir gömülü SIM kart‘tır. Uzaktan Programlanabilir sim’lerin kullanımındaki asıl amaç cihaza fiziksel müdahale etmeden uzaktan yönetilebilir şekilde mobil işletmeci profilini yükleme ve kaldırma işlemlerini sağlamaktır.”

 311 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir