Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Günümüzde enerji kimlik belgesi kısa yazılışı ile ekb çok önemlidir. Enerji verimliliği ile ilgili çıkarılan kanun sonucunda binalardaki enerjinin ve enerji kaynaklarının daha verimli ve etkin kullanımına olanak sağlamaktadır.

Binaların enerji kullanımının azami değerde sınırlandırılmasına yönelik bir düzenlenme sağlamak amacı ile çıkartılan bir belgedir. Daha basit bir açıklama yapmak gerekirse, buzdolapları, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalara yapılan enerji verimliliği sınıflandırması binalar içinde geçerli hale gelmiş oldu. Bu sayede binalar daha verimli bir enerji kullanımına gitmiş oldu. Gereksiz enerji kullanımının da önüne geçilmiş oldu. Yeni yapılacak olan binalar için kişiler bu belgeyi mutlaka almaları gerekmekte ve aldıktan sonra mutlaka enerji kimlik belgesi sorgulama yapmaları gerekmektedirler. Enerji kimlik belgesi, yetki belgesine sahip olan ve SMM belgesini meslek odalarından almış olan mimar, mühendis veya tüzel kişilerce, yeni yapılacak olan binalara EKB verme yetkisine sahip olacaklardır.

Enerji Kimlik Belgesi Ertelendi

Enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecekti. Fakat 2017 Nisan ayının sonlarında yayımlanan bir düzenleme ile bu tarih 1 Ocak 2020 ye ertelendi. Enerji kimlik belgesi sorgulama işlemi www.semtrio.com internet sitesi üzerinden yapılabiliyor. Bu sorgulamadan önce öncelikle, mutlaka bu belgenin ilgili bakanlık tarafında mutlaka onaylanması gerekiyor. Onaylanmamış belgelerin sorgulaması yapılamayacaktır. Bakanlıkça onaylanmamış olan belgelerin hiç bir şekilde geçerliliği bulunmamaktadır. Enerji kimlik belgesi alınması akabinde belirli bir süre bakanlıkça onaylanması beklenmelidir. Onaylanma süreci sona ermesinin ardından internet üzerinden rahatlıkla enerji kimlik belgesi sorgulaması yapılabilmektedir.

Resmi gazetede yayımlanmış olan kararda yeni yapılan binalara EKB zorunluluğu getirilmiştir. Bu karar sonucunda 50 metre kare bir alana sahip inşaat alanı ve üzerindeki inşaat alanlarının EKB alma mecburiyeti getirildi. 2017 Mayıs ayının başlarında son bulacak olan tarih, 2020 Ocak ayına ertelendi. Karar niteliğinde, bu belgeye sahip olmayan evlerin alım-satım işlemlerinin yapılamayacağı, bunun dışında elektrik, doğalgaz, su gibi bağlantılarında yapılamayacağı bildirildi. Bu belgenin alınma zorunluluğu ülke ekonomisine oldukça katkı sağlıyor olması ve aynı zamanda mülk sahibinin de tasarruf etmesi, ekonomiyi oldukça geliştiriyor.

3 Yorum

  1. Bebeklerimizden aldığımız ilham ile onların ayaklarına göre şekillenen patiklerimizle birlikte şimdi yeni bir nesli koşturmak adına geleceğimiz olan bebeklerimiz için çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Tamamen el yapımı olan patiklerimiz bebeklerimize sağlık ve konforu bir arada sunuyor. Tamamen yerli üretim olan ilk adım ayakkabılarımıza web sitemizden ulaşabilirsiniz. Bebeklerimize mutlu adımlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir