En Verimli Elektrikli Otomobil Belli Oldu

Mercedes-Benz Vision EQXX

Mercedes-Benz Vision EQXX yapılan testlerde en verimli elektrikli otomobil ünvanına sahip oldu.

En Verimli Elektrikli Otomobil: Mercedes-Benz Vision EQXX

Elektrikli otomobiller uzun zamandır enerji verimliliği anlamında tartışma konusu haline geldi. İçten yanmalı otomobillere göre menzilde sınıfta kalan elektrikli otomobiller Mercedes ile yeni bir sayfa açıyor. Alman otomotiv devi konsept aracının 100 km’de rekor kıran bir enerji verimliliğine ulaştığını ifade etti.

Mercedes-Benz Vision EQXX 100 KM’de 7,4 kWh Enerji Harcadı

Mercedes-Benz şirketi Vision EQXX konsepti ile elektrikli otomobil verimliliğinin sınırlarını zorluyor. Otomobil kısa bir süre önce Suudi Arabistan ve BAE’de test edildi. Çöl koşullarında 1.010 km menzillik yolu 100 km’de 7,4 kWh gibi dikkat çeken bir enerji skoru ile tamamladı.

Rekor kıran yolculukta Vision EQXX Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinden BAE’nin Dubai şehrine 14 saat 42 dakikada ulaştı. EQXX, 33C’yi aşan sıcaklıklara rağmen enerji verimliliğini koruyarak Almanya’dan İngiltere’ye yapılan bir sürüşün mesafe rekorunu geride bırakmış oldu.

Dubai’ye Vardığında 309 KM Daha Yol Gidebilecek Şarja Sahipti

Mercedes-Benz Vision EQXX

Dikkat çeken bir diğer önemli detay ise batarya Dubai’ye vardığında 309 km daha yol gidebilecek şarja sahipti. Koşullar sabit olsaydı Mercedes EQXX’in tek şarjla yaklaşık 1.319 km yol kat edebileceğin altı çizildi.

Çölde yapılan testte Vision EQXX’in verimlilik sistemleri gözler önüne serildi. Mercedes ayrıca elektrikli araç menzilini önemli ölçüde azaltabileceğini ve zorlu sıcaklıklara dayanabileceğini kanıtlamış oldu. Bu kapsamda ısı pompası bataryayı etkilemeden motoru korumayı başardı. Ayrıca güneş panelleri de yol boyunca 1,8 kWh enerji toplayarak 24 km ekstra menzil kazandırdı.

Uzun Menzilli Elektrikli Ulaşım İçin Sınırlar Zorlanmaya Devam Ediyor

Mercedes firması çöl sürüşünden çıkarılan derslerin gelecekteki elektrikli otomobillerde verimliliği daha da artıracağını belirtti. Vision EQXX ise uzun menzilli elektrikli ulaşım için sınırları zorlamaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir