En Sıcak Gezegen Keşfedildi

En Sıcak Gezegen

Güney Queensland Üniversitesi‘de görev yapan bilim insanları en sıcak gezegeni keşfettiler.

En Sıcak Gezegenin Sıcaklığı 2.700 Santigrat Derece

Bilim insanları metali bile eritip buhar edebilecek sıcaklıkta yeni bir gezegen keşfettiler. TOI-1431b veya MASCARA-5b olarak adlandırılan gezegen, 2 bin 700 santigrat derece sıcaklıklara ulaşıyor. Keşfedilen gezegen Dünya’dan 490 ışık yılı uzaklıkta.

Bir metal yaklaşık 2.000 santigrat derecenin altında sıvıya dönüşüyor. Titanyum 1.670, platin 1.770 ve paslanmaz çelik ise 1.375 ile 1.530 santigrat derecede eriyor. Bilim insanlarının keşfettiği TOI-1431b ise metalleri kolaylıkla buharlaştırmak için yeterli olan 2.700 santigrat dereceye ulaşıyor. Ancak TOI-1431b yine de yüzey sıcaklığı 5.505 santigrat derece olan Güneş’i geçemiyor.

TOI-1431b / MASCARA-5b Dünya’dan 490 Işık Yılı Uzakta

NASA’nın Öte Gezegen Araştırma Uydusu ilk olarak TOI-1431b’yi 2019 yıllarının sonlarında olası bir gezegen olarak kaydetmişti. Güney Queensland Üniversitesi Astrofizik Merkezindeki bilim insanları keşfi yapan küresel ekibe liderlik etti. TOI-1431b’nin konumu Dünya’dan 490 ışık yılı uzakta. Gündüz sıcaklıkları 2.700 santigrat dereceye ulaşıyor. 2.300 santigrat derece olan gece sıcaklığı ise şimdiye kadar ölçülen 2. en yüksek sıcaklık olarak kayıtlara geçti.

Astrofizikçi Dr. Brett Addison TOI-1431b’yi “cehennem gibi bir dünya” olarak ifade etti. Addison, “Atmosferinde hiçbir canlı hayatta kalamaz.” diye ekledi. Dr. Addison, Kanarya Adaları’ndaki Yıldız Gözlem Ağı Grubu teleskopu ile birkaç ay boyunca toplanan takip gözlemlerinin gezegenin varlığını doğruladığını belirtti.

Gaz Gezegeni Ters Yörüngede

Bilim insanları gezegen hakkında bilgiler verdi. TOI-1431b, gazdan oluşuyor ve bu nedenle Güneş sistemindeki karasal gezegenler gibi katı bir yüzeye sahip değil. Güneş sistemimizin dışındaki TOI-1431b, Jüpiter’in yaklaşık bir buçuk katı büyüklüğünde. TOI-1431b, yaklaşık olarak iki günde bir ise çok sıcak bir yıldızın etrafında dönüyor.

Gezegeni farklı yapan bir diğer özelliği de yörüngesinin ters olması. Dr. Addison, “Güneş Sistemine bakarsanız, tüm gezegenler yörüngede Güneş’in döndüğü yönde döner. Hepsi de aynı düzlemde yer alır. Bu yeni gezegenin yörüngesi o kadar eğimli ki aslında ev sahibi yıldızının dönüş yönünün tersine hareket ediyor.” dedi.

Bu Gezegende Hiçbir Canlı Hayatta Kalamaz

TOI-1431b, araştırmacılar tarafından MASCARA-5b olarak da isimlendiriliyor. Ancak Dr. Addison bu ismin makyajla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. MASCARA-5b ismi Multi-site All-Sky CAmeRA‘nın kısaltması. Bu isim TOI-1431b’yi bulan incelemeye dayanıyor.

Bilim insanları TOI-1431b’yi insanların ayak basamayacağı bir yer olarak ifade ettiler. Dayanılmaz sıcaklıkların yanı sıra gaz bileşimi de bir yüzeyden yoksun olduğunu gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi‘nden Astrofizikçi Dr. Stephen Kane, araştırmanın önemini vurgu yaptı. Dr. Kane, “Bu tür keşifler bize gezegen sistemlerinin çeşitliliği ve ne tür mimarilerin var olabileceği hakkında çok şey öğretiyor. Bu dev gezegenin yıldızına yakın olması için hareket etmiş olması gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir