Samsung’un Eylül ayı başında tanıttığı akıllı telefonu Galaxy Note 4’ün ekranı, yapılan testlere göre piyasadaki en iyi ekran seçildi.

samsung-galaxy-note-4-1

Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy Note 4’ün ekranı Display Mate tarafından mercek altına alındı. Tüm detayları ile incelenen 5,7 inç büyüklüğündeki ekran, bu zamana kadar akıllı telefonlarda yer alan en iyi ekran seçildi. Testin detaylarına geçmeden önce ekranın teknik özelliklerine yüzeysel bir bakış atalım.

Galaxy Note 4’ün 5,7 inç büyüklüğündeki ekranı Quad HD yani 2560 x 1440 piksel çözünürlük sunmakta. Ekranın piksel yoğunluğu ise 518 ppi. Cihazın ekranının önceki modele oranla en büyük farkı çözünürlük ancak Samsung sadece çözünürlüğü arttırmakla yetinmemiş. Display Mate’in testlerine göre Galaxy Note 4’ün ekranı piyasadaki diğer Samsung cihazları olan Galaxy S5 ya da Galaxy Tab S’in Super Amoled ekranlarından çok daha kaliteli.

samsung-galaxy-note-4-2

Daha iyi görüş açısı

Galaxy Note 4’ün ekranına farklı açılardan bakıldığında bile net görüntüler elde edilebiliyor. Verilere göre ortalama bir akıllı telefon ekranına %30’luk bir açı ile bakıldığında renkler solmaya, görüntü bulanıklaşmaya başlar ancak Galaxy Note 4’ün ekranında %19’luk bir açı ile bakılmadığı sürece renkler ve görüntü olduğu gibi korunuyor.

%40 daha az güç tüketiyor

Bence ekranın en dikkat çekici özelliği bu. Display Mate’e göre Galaxy Note 4’ün Quad HD ekranı Sony Xperia Z2 ve HTC One M8’in Full HD çözünürlüklü ekranlarından %40 daha az güç tüketiyor. Cihazın ekranı Galaxy Note 3’ün ekranından da %14 oranında daha tasarruflu.

Yapılan testler hakkında daha teknik bilgiler alabilmek için Display Mate’in Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge için hazırladığı sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.