Antivirüs konusunda dünyanın önde gelen firmalarından Kaspersky, en güvenilir mobil işletim sistemini açıkladı.

mobil-isletim-sistemi

Yaklaşık 5-6 sene öncesine kadar siber saldırıların odak noktası bilgisayarlar iken, günümüz itibariyle korsanlar gözlerini akıllı telefonlara çevirmiş durumdalar.

Akıllı telefonları ana hedef haline getiren şey ise, hemen hemen tüm bilgilerimizi bu ufak bilgisayarlarda rahatça saklayabiliyor olmamız. Yeri geldiğinde banka hesap bilgilerimizi, kredi kartlarımızı, uçak biletlerimizi ve daha birçok bilgiyi akıllı telefonlarımız üzerinden tanımlayabiliyoruz.

Hali hazırda Apple ve Google‘ın geliştirdiği ödeme sistemleriyle, akıllı telefonlarımız artık bir nevi cüzdan konumuna da geçiyor. Hal böyle olunca önemli emanetlerimizin bulunduğu bu telefonların, siber saldırılara karşı ne kadar dirençli oldukları sorusu da akılları kurcalıyor. Bu noktada acaba en güvenli mobil işletim sistemi hangisi sorusu da ayrı bir anlam kazanıyor.

En Güvenli Mobil İşletim Sistemi Hangisi

Bu soruna dikkat çeken Kaspersky Kurucu Başkanı Eugene Kaspersky, kendilerine göre en güvenli işletim sistemini açıkladı.

Hali hazırda iOS ve Android‘in çok fazla tercih edilmesinden ötürü birçok siber saldırıya maruz kaldığını belirten Kaspersky, Windows Phone‘un bu açıdan çok daha avantajlı olduğunu belirtti.

En Güveniliri Windows

Windows Phone’u “şimdiye kadar fazlasıyla temiz” olarak nitelendiren Kaspersky, Windows‘un diğerlerinden (iOS, OS X, Android) çok daha iyi ve güvenli bir işletim sistemi olduğunu belirtti.

Kaspersky, iOS ve Android’in kullanıcılar için güvenli olmadığını açık bir şekilde dile getirirken, hacker gruplarının bu açıkları çok iyi bildiklerini ve diledikleri anda birçok kişinin banka, hesap vb. bilgilerine kısa sürede ulaşabileceklerini ima etti.

Kaspersky’ın bu Windows yanlı tutumu ne derece doğrudur bilinmez ama, akıllı telefonlardaki mevcut açıkların büyük tehlike arz ettiği inkar edilemez bir gerçek gibi duruyor.