En Akıllı Robot Köpek Geliştirildi

Unitree A1

Çin‘li Unitree Robotics firması Unitree A1 isimli en akıllı yapay zekaya sahip robot köpeği geliştirdi.

En Akıllı Robot Köpek: Unitree A1

Yapay zeka araştırmacılığı yapan bilim insanları ve birçok robot şirketi uzun zamandır robot köpekler geliştirmeye devam ediyorlar. Boston Dynamics’in Spot’undan Xiaomi’nin CyberDog’una kadar birçok farklı alternatif var. Şimdi de Çin’li Unitree Robotics şirketi sadece 1 saatte yürümeyi öğrenen yapay zekalı robot köpek geliştirmeyi başardı.

1 Saatte Yürümeyi Öğrendi

Unitree Robotics firmasının yaptığı son çalışmada robot köpeklerin ne kadar hızlı öğrenebileceğini ortaya koydu. Dreamer algoritmasını kullanan robot ilk olarak 30 dakikada ayaklarının üzerinde durmayı öğrendi. Daha sonra sırtüstü kalkmayı ve adım atmayı başardı.

Araştırmacıların odaklandığı teknoloji robotun kendisi değil. Çünkü bu Unitree şirketinin Unitree A1 isimli bir modeli. Araştırmanın asıl amacı Danijar Hafner, Philipp Wu ve Alejandro Escontrile‘nin geliştirdiği Dreamer algoritmasının kendi kendine ne kadar hızlı öğrenebileceğini ortaya koymak.

DayDreamer isimli yeni yapay zeka herhangi bir simülasyona gerek duymadan gerçek dünyadan eğitimi hedefliyor. Bilim insanlarının köpeğinde olduğu gibi robotların Dreamer algoritması ile kendi kendine öğrenmesi amaçlanıyor.

Dreamer Algoritması İle Sürekli Öğrenme

Danijar Hafner’in paylaştığı videonun açıklamasında “Simülatörler olmadan doğrudan fiziksel dünyada yürümeyi öğrenmek için 4 ayaklı bu robotu eğittik ve geliştirdik. Dreamer algoritması ile bir dünya modelinin sürekli öğrenilmesi ve içinde plan yapılmasıyla yalnızca 1 saatte öğrenmek mümkün.”

1 saatlik çalışmanın robotun darbelere rağmen ayağa kalkabiliyor olması oldukça dikkat çekti. Yine de DayDreamer’in engelden geçme ve zıplama gibi gelişmiş beceriler için daha uzun süre eğitim alması gerekecek.

Unitree A1 Tanıtım Videosu

Danijar Hafner’in Youtube hesabında paylaştığı Unitree A1 tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir