okey oyna

Elektrikli Yolcu Uçağı Geliyor

Ticari uçaklar milyonlarca insanı uzak noktalara taşımaya devam ediyor. Bunun yanı sıra sera gazı emisyonlarının da yüzde 2,5’ini oluşturuyor. Joe Doucet isimli tasarımcı, bu soruna çözüm için işe koyuldu ve oluşturduğu elektrikli uçak tasarım görsellerini paylaştı.

Yeni Nesil Elektrikli Yolcu Uçağı: ZER0

Uçaklar her ne kadar yukarıda belirttiğimiz emisyonların söz konusu miktarını oluştursa da, bu değer arabalar ve fabrikaların neden olduğu salınım kadar yüksek değil. Ancak dünyamızı kurtarmak istiyorsak geç kalmadan önlemlerimizi almamız gerekiyor.

Bu yönde bir tasarıma imza atan Joe Doucet, uçaktaki emisyonları tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen bir konsept oluşturdu ve ZER0 isimli elektrikli uçak tasarımı görüntülerini takipçilerine sundu.

Doucet’in çizdiği konsept uçakta 3 pervane yer alıyor. Bu arada tasarımcı uçağının jet uçaklarından daha yavaş olduğunu söyledi. Örneğin elektrikli uçak, 2 saatte gidilen bir noktaya 2 saat 25 dakikada ulaşabiliyor. Dünyaya katkısı düşünüldüğünde bu görmezden gelinebilecek bir süre.

ZER0‘ın kanatları, günümüzdeki uçakların kanatlarından daha büyük. Joe Doucet bu durumu, “uçağa uygulanan kaldırma kuvvetini en ideal seviyeye getirmek” olarak açıklıyor. Ayrıca tasarımcı, elektrikli uçağın herhangi bir güce sahip olmaması durumunda havadan zemine süzülebileceğini de belirtti.

ZER0‘ın arkasındaki 3 pervane uçağı çekmek yerine itiyor. Bu konuda araştırma yapan Doucet, iten pervanelerin yakıt tasarrufunda çok daha verimli olduğuna dikkat çekti. Doucet’e göre pervanelerin arkada olmasının bir diğer nedeni ise estetik görünüm.

Aylardır elektrikli uçak tasarımı üzerinde çalışan Joe Doucet, işlevsel bir tasarım çizememiş olabileceğini söylüyor ve ekliyor: “Ne havacılık mühendisiyim, ne de elektrik motoru uzmanı.” Dolayısıyla uçağın sadece tasarım açısından ilgi odağı olmasını istiyor.

Elektrikli uçaklar günümüzde konuşulan bir konu değil; 1970‘lerde ortaya çıktı ve teknolojinin gelişmesiyle önem kazandı. CES 2020 etkinliğinde Hyundai ve Uber tarafından tanıtılan uçan taksiler buna bir örnek.

Bu arada Türkiye’nin ilk milli uçan arabası Cezeri, geçtiğimiz yıl İstanbul’da düzenlenen Teknofest‘te görücüye çıkmıştı. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Cezeri’nin 2020 yılında Gaziantep‘te gerçekleştirilecek olan Teknofest’te gösteri yapmasını hedeflediklerini açıklamıştı.

 1.597 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir