Elektrik Üretmenin Yeni Bir Yolu Keşfedildi

Elektrik

MIT‘de görev yapan bilim insanları elektrik üretmenin yeni bir yolunu keşfettiklerini açıkladılar.

Elektrik Üretmenin Farklı Bir Yolu Keşfedildi

Karbon atomları aracılığı ile kullanılabilen yeni yöntem, parçacık başına 0,7 volt elektrik enerjisi üretilmesine imkan sağlıyor. Uzmanlara göre bu yeni yöntem, nano ya da mikro boyutlu robotlara güç sağlayacak. Yöntem geliştirildiği takdirde büyük bilimsel gelişmelerin yaşanmasına yol açabilir.

Bilim insanları, karbon atomlarından elektrik üretimi yapabilmek için organik bir sıvı kullandılar. Çözücü özelliğe sahip olan bu sıvı, karbon atom tanecikleri ile bir araya geldiklerinde kimyasal reaksiyon gerçekleştiriyor, bu kimyasal reaksiyon da elektrik akımının açığa çıkmasına yol açıyordu. Hiçbir kabloya ya da ekipmana ihtiyaç duymayan bu yöntem, mikro ya da nano boyutlu robotların çalıştırılmasını sağlayacak kadar güç üretebiliyor.

Keşfin Temeli 2010’da Yapılan Araştırmaya Uzanıyor

Karbon atomları ile elektrik üretimi yöntemini keşfeden ekibin arkasındaki isim, MIT bünyesinde çalışan Kimya Profesörü Michael Strano. İlk kez 2010’da bu konu ile ilgili bir çalışma yapan bilim insanı, karbon atomu kafeslerinden yapılan içi boş tüplerin (karbon nanotüpü) termo güç dalgaları üretebileceğini göstermeyi başarmıştı. Bu çalışmanın kapsamını genişleten Strano, karbon nanotüpünü teflon benzeri bir polimerle bir araya getirdi. Ürettiği malzemeyi elektronlara aç bir sıvı çözüne içine daldıran Profesör, bu elektronların hareket etmesini, yani elektrik akımının oluşmasını sağlamış oldu.

Yapılan keşifle ilgili açıklamalarda bulunan araştırma ekibi, çalışmanın şu anki halinin parçacık başına 0,7 volt elektrik üretebildiğini ölçümlediler. Bu oran, tek başına düşünüldüğünde az gibi görünüyor olsa da yüzlerce karbon atomunun bir araya getirilebileceği gerçeği, gerekli olduğu durumlarda üretilen enerjinin miktarının artırılabileceği anlamına geliyor.

Yeni Yöntemle Üretilen Elektrik Nano Robotlar İçin İdeal

Karbon atomları ile üretilen elektriğin nano ya da mikro boyutlu robotlar için ideal olduğuna inanılıyor. Hatta Michael Strano ve ekibi, karbondan üretilen elektrikle çalışacak robotlar üzerinde de çalışmalarını devam ettiriyorlar. Strano, bunun çok önemli olduğunu ve üretilecek robotlara enerji sağlamak için harici bir kaynak kullanmaya gerek kalmayacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir