Elektrik Prizi Rehberi – Anahtar ve Grup Prizler

Hayatımızın her alanında kullandığımız elektronik aletlerin çalışmasını sağlayan elektrik prizleri ve elektrik priz çeşitlerinden, prizlerin kullanım alanlarından bahsetmek istiyorum biraz.

Önemsiz gibi görünen aslında çok önemli olan bir konu. Çünkü doğru ürün seçilmediği taktirde, çok ciddi sonuçlara sebep olabilir.

Elektrik prizi; elektrik enerjisinin kullanılacak cihazlara aktarılmasını sağlar. Priz anahtar ise; elektrik enerjisini yönlendirir ve enerji akışının açılıp kapanmasını sağlar.

Elektrik Priz Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım yerleri ve yapılarına göre olmak üzere iki ana başlıkta toplanabilir prizler. Yapılarına göre prizler 3’e ayrılır; topraklı priz, topraksız priz ve ups prizler.

Topraklı prizler; diğerlerine göre farklı olarak toprak iletkeni bulunmaktadır. Bu özellik elektrik prizlerinde kaçak olmasını önlemektedir.

Topraksız prizler; topraklama olmadığı için elektrik kaçaklarına karşı önlem sağlamaz ve bu yüzden pek güvenilir değillerdir. Dolayısıyla da pek fazla tercih edilmezler.

UPS prizler; bu tür prizlerin özelliği ise elektrik kesildikten bir süre sonra bile elektrik iletmeye devam etmeleridir.

Kullanım yerlerine göre prizler ise; nemli yer, sıva altı ve sıva üstü prizler olmak üzere 3e ayrılırlar.

Nemli yer prizleri; su ve nem gibi dış etkenlere karşı koruması olan priz çeşitleridir.

Sıva altı prizleri; tesisat kısmı sıva altında kalan, sadece çerçevesi görünen prizlerdir.

Sıva üstü prizleri; tesisat kısmı sıva üstünde kalan, dışarıdan da görünen prizlerdir.

Grup Priz Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Grup priz aslında çoklu prizlerdir. Aynı anda birden fazla elektronik eşyaya elektrik enerjisinin gitmesini sağlayan priz çeşitleridir. Grup priz çeşitleri ise; priz sayısına göre olanlar, açma kapama düğmesi olanlar ve uzatma kablosu olup olmayanlar olmak üzere 3 ayrı çeşidi vardır.

Priz sayısına göre olanlar, 2’li 3’lü 4’lü dediğimiz prizlerdir.

Açma kapama düğmesi olanlar; bazı prizlere gelen elektrik enerjisinin istenildiği zaman açılıp kapatılabildiği prizlerdir.

Uzatma kablosuna göre olanlar; bazılarında çoklu prizleri istediğiniz yere götürebilmeniz için uzatma kablosu vardır. Bazılarında ise uzatma kablosu yoktur ve çoklu prizi sabit bir yerde kullanırsınız.

Hangi prize ihtiyacınız olduğunu belirleyip, güvenilirlik ve sağlamlık testinden de geçirerek ona göre almanız olabilecek elektrik kaçağı ya da bundan kaynaklanacak yangınları önlemeniz için önemli bir ayrıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.