Ekran Yenileme Hızı Hertz Nedir?

Ekran Yenileme Hızı Hertz

Ekran yenileme hızı (hertz) nedir sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Ekran Yenileme Hızı Nedir?

Ekranın kalitesini belirleyen en önemli özelliklerden birisi ekran yenileme hızıdır. Günümüzde bir akıllı telefon, monitör veya televizyon satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi ekranın kalitesidir. Ekranın çözünürlüğü, kullanılan panelin tipi, ekran teknolojisi ve ekran yenileme hızı gibi detaylar bu ürünlerin ekran kalitesini belirleyen unsurlardır.

Bu unsurların başında da şüphesiz ekran yenileme hızı geliyor. Kullanıcıların satın aldığı cihazlardan ekran tarafında yüksek verim alması için belirli bir standardın üzerinde olması gereken bu özellik, temel olarak Hertz (Hz) cinsi ile ölçülmektedir. Peki ekran yenileme hızı neden bu kadar önemli?

Hertz (Hz) Nedir?

Teknolojinin sürekli geliştiği bilinen bir gerçek. Teknoloji ile elektronik cihazlarda kullanılan bileşenler, teknolojiler de doğru orantılı olarak daha yetenekli hale geldi. Ekran yenileme hızı da teknolojinin gelişmesi ile daha yetenekli hale gelen özelliklerden birisi. Akıcı bir ekran deneyimi yaşamaya imkan sağlayan ekran yenileme hızı, cihazınızın ekranının saniyede kaç kez yenilendiğini veya güncellendiğini tanımlayan bir özelliktir.

Yenileme hızının yüksek olduğu bir ekranda pikseller daha sık yenileneceğinden daha düşük gecikmeler oluşur. Bu da ekranda yaşanan gecikmeleri ve titremeleri ortadan kaldırarak daha akıcı ve kaliteli bir ekran deneyimi sunar. Bu sebeple son dönemde piyasaya sürülen TV‘ler, akıllı telefonlar ve monitörler teknolojinin de gelişmesi ile yüksek ekran yenileme hızı ile geliyor.

Ekran Yenileme Hızlarının Standart Değerleri

Örneğin tüm akıllı telefonlar en az 60 Hz yenileme hızına sahiptir. Bu da cihazın ekranının saniyede 60 kez güncellendiği anlamına geliyor. Bu değer akıllı telefonun segmenti ile doğru orantılıdır. Bu değerin yanı sıra 90 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 144 Hz, 160 Hz, 180 Hz, 200 Hz ve 240 Hz gibi değerler telefonlar, monitörler ve TV’lerde başarı ile kullanılmaktadır.

Standart bilgisayar monitörlerinde tercih edilen ekran yenileme hızı 60 Hz iken, yüksek kaliteli ve daha akıcı görüntü vermesi için tasarlanan oyuncu monitörlerinde ise bu değer 144 Hz ile 240 Hz arasında değişebilir. TV’lerde ise bu değer giriş segment modellerde 50 Hz iken, orta ve üst segment modellerde ise 100 Hz ile 200 Hz arasında değişiyor.

Ekran Yenileme Hızının Yüksek Olmasının Önemi

Ekran yenileme hızının yüksek olması özellikle oyun gibi yüksek kaliteli görüntü gerektiren uygulamalardan akıcı bir deneyim almasına imkan sağlayan unsurlardandır. Bu durumda ekranda takılmalar, gecikmeler ve titremeler yenileme hızı arttıkça en aza iner. Üreticiler bu sebeple orta ve üst segment cihazlarda yüksek ekran yenileme hızına sahip panel tercih ederler.

Bazı kullanıcıların ekran yenileme hızı ile ilgili ortak bir yanlış düşüncesi vardır. Kullanıcılar genelde monitör seçerken mevcut donanımlarının gücünü hesaba katmadan yüksek yenileme hızı sunan paneller satın alıyorlar. Buradaki ortak düşünce ise ekran yenileme hızı ne kadar yüksek ise oyunlarda alınacak FPS’de aynı oranda yüksek olur görüşüdür.

Ekran yenileme hızı yüksek olan monitörler, oyunlarda herhangi bir FPS artışı sağlamıyor. Basit bir örnek ile anlatacak olursak, monitörünüz 144 Hz yenileme hızı sunuyor ancak GPU’nuz saniyede yalnızca 30 kare sağlayabiliyorsa bu durumda monitör yüksek yenileme hızına sahip bir görüntü oluşturamayacaktır. Bu sebeple CPU ve GPU’nun bu işlemi hızlı bir şekilde tamamlayabilecek düzeyde olması çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir