Ekran Kartlarına GDDR7 Bellek Geliyor

Samsung 32 Gbps GDDR7 RAM

Samsung uzun zamandır merakla beklenen 32 Gbps GDDR7 belleklerini resmi olarak tanıtttı.

Samsung 32 Gbps GDDR7 Teknik Özellikleri

Samsung ilk olarak 2022’de yeni GDDR7 bellekleri geliştirmeye başlamıştı. O tarihten günümüze gelişmeleri yakından takip ettik. Bunun nedeni mevcuttaki GDDR6 ve GDDR6X’e göre özellikle de performans anlamında ve yeni teknolojilerin desteklenmesi açısından büyük bir adım olacak. Sonunda beklenen gün geldi ve Samsung 32 Gbps GDDR7 bellek resmiyet kazandı. Peki yeni bellekler neler sunuyorlar?

Samsung grafik bellek teknolojisinde önemli bir yenilik yaparak tanıttığı yeni GDDR7 bellekleri halihazırda kullandığımız GDDR6 ve GDDR6X’e göre önemli geliştirmeler sunuyor. GDDR7 RAM, 32 Gbps gibi etkileyici bir hız sunarken GDDR6’da genelde 16 Gbps ve GDDR6X’te 19 ile 21 Gbps aralığındaki hızları görüyoruz. Bu hız artışı ekran kartlarının grafik işleme kapasitelerini artırarak daha yüksek performans vermesini sağlayacak.

Enerji Tasarrufunda Yüzde 20’ye Varan İyileştirmeler

Samsung’un ürettiği GDDR7 bellekleri yalnızca 1.1 V DRAM voltajında çalışarak JEDEC’in 1.2 V GDDR7 standart voltajını geride bırakmış oluyor. Bu da enerji tasarrufunda yüzde 20’ye varan iyileştirmeler anlamına geliyor. Bu nedenle çevreye olan etkileri azaltırken sistemlerin daha az ısı üretmesini ve uzun ömürlü olması sağlanmış oluyor.

GDDR7 teknolojisi ile gelen yenilikler arasında termal direnci GDDR6’ya göre yüzde 70 oranında azaltıyor oluşu ve böylece belleğin daha verimli bir şekilde soğutulmasının sağlanmış oluyor. Yani çok daha yüksek performans sergilerken stabil bir sistemde serin kalmak başarılmış oluyor.

Bu yeni bellekler 16 Gbit yoğunluğunda çalışıyor. Böylece NVIDIA’nın bellek boyutlarını sabit tutarak hız artırma stratejisine uygun bir alternatif oluyor. Yani mevcut bellek kapasitelerinde daha yüksek hız ve performans görmüş olacağız.

AMD ve NVIDIA 2024’ün 2. Yarısında GDDR7’yi Kullanmaya Başlayacaklar

AMD ve NVIDIA gibi büyük grafik işlemci üreticileri de 2024 yılının 2. yarısında GDDR7’yi kullanmaya başlayacaklarını açıkladı. Bu nedenle önümüzdeki yaz aylarından itibaren tüketici pazarında önmeli bir değişim bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir