Ekran Kartı Fanı Dönmüyorsa Yapılması Gerekenler

Ekran Kartı

Ekran kartı fanı dönmüyorsa çözüm için yapılması gereken tüm işlemlerin detayları yazımızda.

Ekran Kartı Fanı Dönmüyorsa Yapılması Gerekenler

Özellikle de yaz aylarında fanların dönmemesi zaten ısınan ekran kartlarını daha da sorunlu bir hale getirebilir. Ekran kartınızın çok fazla ısınmasını önleyen bu sistemin çalışmıyor oluşu görüntüleme sorunlarına ve hatta donanım arızalarına sebep olabiliyor.

Ekran kartı istenilen performans seviyesinde çalışabilmek için fanların doğru bir şekilde çalışmasına ihtiyaç duyar. Ekran kartı fanının dönmediği durumlarda donanımınızı kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ekran kartı fanınızı tekrar çalıştırmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Ekran Kartı Fanı Dönmeye İhtiyaç Duyuyor mu?

Diğer yöntemlere geçmeden önce şu bilgiyi aktarmakta fayda var. Genel olarak ekran kartı fanları yük altında olmadıkça ve belirli bir sıcaklığa ulaşmadıkça dönmeye başlamazlar. Ekran kartı sıcaklığının belli bir düzeyin altında olması durumunda GPU fanları enerji israf etmemek için çalışmazlar.

Bunu test edebilmenin birkaç yolu var. Öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ekran kartı fanlarınızı takip edin. Sisteminiz açılırken tüm donanımları kontrol etmek için genelde kısa bir süre için tüm fanlarınızı tam hızda çalıştırır. Bu işlem esnasında ekran kartı fanınız dönmüyorsa gerçekten bir problem olabilir.

2. bir yöntem olarak ise ekran kartınızı stres testine sokabilirsiniz. Bu test için FurMark benzeri uygulamalar kullanabilirsiniz. Program çalışırken ekran kartınız ısınacak ve fanlarınız devreye girecektir. Eğer fanlarınız çalışmazsa testi kısa sürede sonlandırın. Bu testlerde ekran kartı fanlarınız dönmüyorsa sonraki yöntemlere geçebilirsiniz.

Ekran Kartını ve Kablolarını Kontrol Edin

Bilgisayarınızın içine bakmanın zamanı geldi. Bilgisayarınızı kapatın. Fişini çekin ve kasanızın içini açın. İlk olarak erkan kartını PCIe yuvasından çıkarıp tekrar yerleştirin. Sıkıca ittirin ve yerine kilitlendiğinden emin olun. Uygun boyutta 2. bir PCIe yuvanız varsa ekran kartınızı bu yuvaya da takabilirsiniz.

2. olarak ekran kartınız anakartınız dışından bir güç çıkışına sahip ise (üst düzey ekran kartlarında genelde bu şekilde oluyor) güç kaynağınızdan ekran kartınıza giden tüm kabloların takılı olduğundan emin olun. Bu kabloların yanlış bağlanmadığından emin olmak için birkaç kez kontrol etmelisiniz.

Ekran Kartının Tozunu Alın

Kasanın içi açıkken ekran kartını temizlemeyi de unutmayın. Büyük miktarda toz birikmesi ekran kartı fanlarınızın dönmesini engelleyebilir. Buradaki tozları nazik bir şekilde tüy bırakmayan bir bez yardımıyla silmenizi tavsiye ederiz. Ekran kartınız temiz ise bu adımı atlayabilirsiniz.

Ekran Kartı Fan Eğrilerini Kontrol Edin

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi tipik olarak bir ekran kartının fanları belirli bir sıcaklığa ulaşana kadar dönmez. Sıcaklık arttıkça ekran kartı kendini serin tutmak için fanlar daha hızlı dönmeya başlar. Fanların faabrika ayarı ayardan daha erken dönmesini istiyorsanız fan eğrisini değiştirebilirsiniz.

Bir fan eğrisi genelde kartın sıcaklığını fan hızına karşı grafik olarak karşımıza çıkar. Ekran kartı fanınız dönmüyorsa fan eğriniz yanlış yapılandırılmış olabilir. Ekran kartı fan eğrinizi değiştirmek için farklı programlar bulabilirsiniz. MSI Afterburner bunlardan birisi.

Ekran Kartını Başka Bilgisayarda Test Edin

Eğer imkanınız varsa ekran kartınızı başka bir bilgisayarda test edin. Bu sayede hatanın ekran kartından mı yoksa bilgisayarınızdaki başka bir bileşenden mi olduğunu anlamış olursunuz. Örnek vermek gerekirse güç kaynağınızdaki bir arızadan dolayı ekran kartına yeterli güç gitmiyor olabilir. Ekran kartınızı başka bir sistemde test ederken tüm bağlantıların yerli yerinde olduğundan emin olun.

Ekran Kartını Yetkili Servise Götürün

Tüm bu çözüm yöntemleri işe yaramadıysa ekran kartınızın arızalı olduğunu varsayabiliriz. Eğer ekran kartınız garanti kapsamında ise ekran kartınızı değiştirebilir veya para iadesi alabilirsiniz. Daha eski bir ekran kartına sahipseniz güvendiğiniz bir yere tamir ettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir