Bir ülkenin kalkınabilmesi, eğitimli ve nitelikli iş gücüne sahip bireylerine bağlıdır. Bu nedenle eğitimi bir süreç olarak değil, hayatımızın önemli bir parçası olarak kabul etmeliyiz. Özellikle günümüzde işsizlik sorunuyla boğuşan gençlerimizin varlığı, her ne kadar bizleri tedirgin ediyorsa da bununla başa çıkmak için elimizden gelen çabayı sarf etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de işsizliğin nedenleri ve işsizliği azaltmak için çalışmalar yapılmalıdır. Ancak maalesef bu çalışmaların arzu edilen sonuçlara ulaşabilmesi için yıllara ihtiyaç duyulabilir. Peki ya bu durumda gençlerimize en kısa yoldan nasıl yardımcı olabiliriz? Elbette onların mesleki gelişimlerini tamamlayacak eğitim programları ile!

Eğitim programlarının birçok faydası vardır. Bir kere eğitim sürecine yön verirler. Yani kişinin eksikliklerini tamamlaması açısından güzel bir fırsattır eğitim programları. Ayrıca eğitimde verimi artırır ve eğitimi sıradanlıktan kurtararak öz bilgi ve becerilerin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunur. Bu noktada üniversite öğrencilerinin mezun olmadan önce kendilerini mesleki açıdan geliştirecek eğitim programları ile donatmalarını öneriyorum. Çünkü maalesef ülkemizdeki üniversite eğitimi modelinin iş verenlerin aradıkları niteliklerle örtüşmediğini rahatlıkla söylemek mümkündür. Bu nedenle gerek ideallerinde hayal kırıklığı yaşamamak için, gerekse üniversiteden mezun olduktan sonra iş hayatına atılabilmek için eğitim programlarından faydalanmanın büyük bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum.

Etkili bir eğitim programının sahip olması gereken birkaç özellik vardır. Bunların başında eğitim programının işlevsel olması gelmektedir. Yani eğitim sırasında gösterilen bilgilerin gerçek iş yaşamına uygun ve uygulanabilir özelliklere sahip olması gerekmektedir. Ayrıca eğitimin amacına yönelik olarak etkin bir programa sahip olmalıdır. Bu noktada teorik bilgilere ek olarak verilmesi gereken uygulamalı eğitimlerin de büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebilirim.

Türkiye iş gücünün 5 milyon 388 binlik kısmının yüksekokul veya fakülte mezunlarının oluşturduğu, bu rakamın da 557 bininin üniversite mezunu işsizlerden oluştuğunu göz önünde bulundurunca eğitim programlarının ne derece hayati önem taşıdığını sanırım kabul etmek gerekiyor. Bu noktada IBS Türkiye gibi sertifikalı eğitimler sunan eğitim kurumlarının eğitim programlarını takip ederek ihtiyacınız olan eğitimi buradan almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü hayallerinizi süsleyen kariye ulaşmanın yolu, eğitim programları ile mümkün olmaktadır.