E-sigara ile ilgili bilimsel araştırma ve tartışmaların en hararetli geçtiği ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor.

Nüfusu ile oldukça büyük bir ülke olan ABD’ de özellikle gençlerin e sigara eğilimlerinin artması, elektronik sigara ile bilimsel çalışma ve ortaya konulan sonuç sayısını da büyük oranda arttırıyor. Yine de ABD’ nin pek çok eyaletinde e-sigara yasaklanmaya devam ediyor. Ancak tüm gelişmeler olumsuz değil. Amerikan Kanser Derneği, e-sigara ile ilgili tavrını tamamen değiştirdi ve elektronik sigara hareketini desteklemeye başladı. Peki gerçek ne? E-sigara kanser yapıyor mu? Elektronik sigara ve kanser ile ilgili konuşmak için henüz erken mi?

American Cancer Society: E-Sigara Kullanımı Desteklenmeli Çünkü En Az Zararlı Tütün Ürünü!

Amerikan Kanser Derneği, daha önce ABD’ deki pek çok kurum gibi e-sigara konusunda olumsuz bir tavır almıştı. Ancak Amerikan Kanser Derneği daha sonra e-sigara ile ilgili bu tutumunu değiştirerek, geçtiğimiz sene kendi resmi web sitesinden bir makale yayınlayarak elektronik sigara ile ilgili tutumunu değiştirdi. ACS olarak bilinen kurum ayrıca FDA yani Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi’ nin e-sigara kullanımı ile ilgili verileri çarpıttığını ve toplum içinde e-sigara kullanımının azaltmak için taraflı davrandığını da belirtti. ACS’ nin, e-sigara ile ilgili hükmü ise bir hayli ilginç; “e-sigara kullanımı desteklenmeli ve hatta sigara kullanıcıları e-sigara kullanmaları konusunda teşvik edilmeli. Çünkü e-sigara, zararı en az olan tütün ürünü olabilir.” Peki tüm bunlara dayanarak e-sigara ile kanser arasında bir ilişki olmadığını söylemek mümkün mü?

Aslında elektronik sigara kullanmanın kansere neden olduğunu söylemek güç. Çünkü e-sigara, zaten ortaya çıkmasını biraz da sigara ve kansere borçlu diyebiliriz. İlk e-sigara cihazının, babası sigara tiryakisi olan ve akciğer kanserinden ölen bir eczacı tarafından icat edilmiş olması bizlere e-sigara ve kanser ile ilgili aslında çok şey söylüyor.

Kanser konusundaki ilk yanılgı, sigara içeriklerinden hangisinin akciğer kanseri tehdidini tetiklediği konusundan başlıyor. Eskilerde “nikotin” kanser hastalığının başlıca nedeni sayılıyordu. Halbuki kuru tütün yaprakları yandığında açığa binlerce çeşit toksin madde çıkıyordu. Bunlar arasında katran, zifir, aseton, kadyum, karbonmonoksit gibi pek çok madde var. Sonradan yapılan araştırmalar, kansere neden olan şeyin aslında bu zehirli maddeler olduğunu ortaya koydu. Nikotin ise, kan basıncını arttırmak ve damar çeperlerine yapışmak gibi zararların başlıca sorumlusuydu.

Peki E-Sigara Dumanında Bu Zehirli Maddeler Yok Mu?

E-sigara ve elektronik sigara kullanımı ile ilgili bir diğer yaygın yanlış kanı da tam olarak bu. Aslında e-sigara sizlere aromalı, nikotin içeren bir buhar sağlar. Yani sigara gibi duman meydana getirmez. Ancak e-sigara buharı pek çok açıdan sigara dumanı ile benzer bir karakter sergiler; içinize çektiğinizde genzinizde hafif bir gıcıklanma hissedersiniz. Buna ek olarak buhar sizin nikotin ihtiyacınızı da karşılar. Ayrıca e-sigara tüm bunları kötü ağız kokusu, parmaklarda sararma, elbiselere sinan duman kokusu, pis kül tablaları ve izmarit çöpü olmadan yapar.

Yine de e-sigara buharının tamamen saf olduğu söylenemez. Çalışmalar, e-sigara buharının nikotin alerjisi bulunanlar, çocuklar, astım hastaları ve yetişkinler için tehlikeli olabileceğini gösteriyor. Çünkü e-sigara buharı da içinde çok küçük boyutlarda aerosol tutar. Yani buharın tamamen zararsız olduğunu söylemek için henüz erken.

E-sigara, elektronik sigara veya elektronik nargile; tamamen zararsız değildir. Ancak sigara gibi birinci dereceden kanserojen ürünlerin insan sağlığı üzerindeki etkileri değerlendirildiğinde neredeyse masumdur. E-sigara buharında, tütün sigarası ve nargile dumanındaki zehirli maddeler bulunmadığı için, e-sigara kullanmanın en az kanserojen riski bulunan tütün ürünü olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Elektronik Sigara Ve Kanser Araştırmaları

Dünyada e-sigara kullanmanın tütün ürünleri için son derece sağlıklı bir alternatif olduğunu ortaya koyan pek çok çalışma bulunuyor. Bunlardan en ünlüsü, İngiltere Kings College tarafından yapılan ve e-sigara iyimserleri (özellikle ABD’ de elektronik sigara savunucuları bu isimle anılıyor) tarafından hemen her yerde sık sık tekrar edilen araştırmadır. Bu araştırmaya göre e-sigara, geleneksel tütün sigarasına nazaran %95 oranında daha az zararlıdır. Mesela e-sigara konusundaki tavrını değiştirerek karşı tutum alan FDA’ in elektronik sigara ile ilgili “generally healty” yakıştırması yaptığı da sık sık dile getirilir. Şimdilik yapılan bilimsel çarlışma sonuçları, e-sigara ve kanser arasında belirgin bir bağlantıya rastlamamıştır.

Sigaranın kanser ile ilgili bağlantısı ile bariz ortada… Öyle ki Belçika, bir sigara firmasını “insan hakları mahkemesi” ne şikayet etti. Avrupa Birliği Ülkelerinden İsviçre’ de 2023 Yılından sonra tütün sigarası içerseniz, hapse atılmanız işten bile değil. Yani tütün sigarasının yerini alması için geliştirilen e-sigara ve kanser vakaları arasında henüz belirgin bir bağlantı göze çarpmazken, dünyadaki pek çok insan sigarayı bırakıp elektronik sigara kullanmaya başladı bile.

Sigara Kullanıyorum Ve Bırakıp E-Sigara Kullanmaya Başlamak İstiyorum, Ne Yapabilirim?

Öncelikle hakkında olumlu yorumlar yapılsa da e-sigara kullanmanın mucizevi bir tarafı olmadığını kendinize tekrar edin. Yani sigarayı bırakmak ve kanser riskini en aza indirmek için hala en iyi yol, iradenizi ortaya koymak ve karar vermek. E-sigara, özellikle sigarayı bıraktıktan sonraki 3 günde yaşayacağınız “nikotin yoksunluğu” semptomlarını hafifletecektir. Ardından e-sigara kullanmayı da bırakarak, tütün ürünlerinin hepsine birden veda edebilirsiniz.

Bazı elektronik sigara kullanıcıları, sigara kullanmayı tamamen bırakmış olsalar da alışkanlık ve hobi maksatlı olarak e-sigara kullanmaya devam etmektedirler. E-sigara kullanırken, tercihen 6 mg nikotin içeren e-likit sıvılarını kullanmaya başlamalı ve giderek nikotin seviyesini düşürmelisiniz. Böylece nikotin içeren e-sigara ürünlerine bağımlılık geliştirmekten kurtulmuş olursunuz.

Türkiye’ de E-Sigara: Nereden Alabilirim? Kullanımı Yasak Mı?

Ülkemizde e-sigara ile ilgili pek çok yanlış ön yargı var. Üstelik bu ön yargılar, kamuoyu tarafından da desteklenip körükleniyor. Elektronik sigara ile ilgili hukuki kısıtlamalar; e-sigara ve kanser, elektronik sigara kullanım oranı ve gençlerin elektronik sigara kullanımına olan ilgisi başlıklı araştırma ve bilimsel çalışmaların yapılmasını engelliyor. Üstelik Türkiye’ de tüketiciler bir elektronik sigara veya e-sigara cihazlarında kullanılacak e-likit içeriklerini almak istediklerinde ülkeye kaçak olarak sokulan, yüksek fiyatlı ürünleri tüketmek zorunda kalıyorlar. Bugün seyyar satıcılar ve kötü niyetli e-sigara sitelerinin sahte e-likit ve klon elektronik sigara sattıkları bilinen bir gerçek. Ancak mağdurların başvurabilecekleri resmi bir makam yok. Çünkü bu ürünlerin satışı ülkemizde yasak.

Ancak ülkemizde e-sigara kullanımı ile ilgili hukuki bir yaptırım yok. Yine de sigara içmenin yasak olduğu her yerde (kapalı alanlar, duraklar vs) e-sigara kullanmak da yasak. Çünkü e-sigara ülkemiz tarafından bir tütün ürünü olarak kabul ediliyor.

Peki seyyar satıcılardan ve kötü niyetli siteler dışında hangi kanallardan e-sigara, e-likit ve diğer ürünleri alabiliriz? Bunun için www.elektroniksigarashop.org’ u kullanabilirsiniz. Sitede tamamı orijinal e-sigara cihazları, elektronik sigara kit ürünleri, başlangıç seviyesindeki starter kitler, farklı aromalarla tatlandırılmış olan e-likit içerikleri, premium likitler, atomizer tank ürünleri ve daha pek çok farklı ürünü bulabilirsiniz. Elektronik sigara shop, aynı zamanda bloğu ve ürün içerikleri ile de sadece kâr için bu işi yapan sitelerden farklı bir kimliğe sahip olduğunu gösteriyor.