E-İmza Nedir?

E-İmza

E-İmza nedir, nasıl alınır, nasıl kullanılır sorularının cevapları ve tüm merak edilenler yazımızda.

E-İmza Ne İşe Yarar?

Türkiye‘de e-dönüşüm sektörü 2005’te ilgili kanun ve mevzuatın onaylanmasından sonra e-imza’ya geçiş yaptı. Yasal olarak ıslak imza ile aynı geçerliliğe sahip olan ıslak imza uygulaması ile sözleşmeler ve evraklar dijital olarak imzalanmaya başladı.

Bu uygulamaya geçişten sonra sektördeki son rakamlara göre 5 milyon e-imza üretim rakamına ulaşıldı. Özellikle yakın bir dönemde zorunlu çipli kimlik kartı‘na geçişinin tamamlanması ile tüm vatandaşlar çipli kimlik kartlarına e-imza yükleyebilecekler. Hatta e-imza kullanımı yüz yüze yapılan işlemlerde bile ıslak imzanın yerine geçeceği düşünülüyor.

E-İmza Nasıl Kullanılır?

Hızla dijitalleşen dünyada ıslak imza kadar geçerli olan bir sisteme ihtiyaç duyuldu. Özellikle Covid-19 pandemisinin tüm dünyayı etkisi altına alması ile dijital ortamda yapılan işlemlerin e-imza olarak isimlendirilen elektronik imza ile gerçekleştirme ihtiyacı oluştu.

Elektronik veriye sahip olan e-imza, kimlik doğrulama amacı ile kullanılıyor. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca e-imza ile ile imzalanan bir verinin kimin tarafından imzalandığı ve güvenilirliği teyit edilirken, ayrıca ilgili elektronik bilgisinin bütünlüğünün bozulmadığı da garanti altına alınıyor. Buna göre e-imza bilginin doğrulunu da onaylıyor ve yapılan işlemlerde hukuksal geçerlik sağlanmış oluyor.

E-İmzaya Neden İhtiyaç Duyuluyor?

Yapılan işlemlerde hukuksal geçerlilik sağlayan e-imza, YKS, KPSS, LES, pasaport başvuruları, e-imza ile uyumlu tüm kamu sistemlerinde, sosyal güvenlik uygulamalarında, sağlık uygulamalarında, vergi ödemelerinde, kayıtlı elektronik posta (KEP) gönderiminde, sigortacılık işlemlerinde, e-sözleşme‘lerde ve e-sipariş gibi birçok alanda ihtiyaç duyuluyor.

E-İmza Nasıl Alınır?

E-imza başvurusu için T.C. kimlik numarası‘nın net olarak okukabildiği nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gibi fotoğraflı olarak geçerli bir kimlik belgesi‘nin aslını bulundurması gerekiyor. Ayrıca başvuru esnasında başvuru belgesi ile Nitelikli Elektronik Sertifika Taahhütnamesi’nin de imzalanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir