Yeni gezegenler ve uzayda yaşam için araştırmalarına devam eden NASA, yeni bir gezegen keşfettiğini duyurdu. Dünya’ya çok benzeyen yeni gezegen Kepler-452b hakkında tüm detaylar haberimizde.

kepler-452b-1

Uzayda yaşamdan, dünyada bir felaket olması durumunda insan ırkının yaşamına devam edebileceği yeni bir gezegene kadar, yoğun bir şekilde uzay araştırmalarını sürdüren NASA, Kepler uzay teleskobu ile yeni bir gezegeni tespit ettiğini açıkladı.

Kepler 452b, insan neslinin Dünya’dan sonra yaşama devam edeceği yeni gezegen mi?

Hali hazırda yaşadığımız Dünya’ya benzer bir gezegen olan Kepler-452b, neredeyse Dünya ile aynı boyutta. Güneş’ten %4 daha büyük, %10 daha parlak ve 1.5 Miyar yıl daha yaşlı olan yıldızı etrafında dönen Kepler-452b gezegeninin, yıldızına yaşama uygun uzaklıkta olduğu ve sıvı su barındırıyor olabileceği belirtiliyor.

Bugüne dek keşfedilen 1030. gezegen olan Kepler-452b, Dünya’ya 400 ışık yılı mesafede yer alıyor. Bu da Kepler-452b gezegenine şimdilik gidemeyeceğimizi gösteriyor.

kepler-452b-2

Kepler-452b’ye seyahat şimdilik imkansız görünüyor

400 ışık yılı mesafe, ışık hızında yani 1.079.252.850 km/saat hızla seyahat etsek bile bu gezegene, yaşamamızın mümkün olmadığı 400 yıl sürede varabileceğimizi gösteriyor. Ayrıca çeşitli fizik teorilerine göre ışık hızına ulaşmak imkansız. Ek olarak ışık hızına çok yakın seyahat etmemizi sağlayacak teknolojiler ile donatılmış uzay araçlarının da henüz üretilmediğini biliyoruz.