Dünya’nın Jeolojik Nabız Atışı Keşfedildi

Dünya

Bilim insanları‘nın yaptığı araştırmada Dünya‘nın jeolojik nabız atışının keşfedildiği açıklandı.

Dünya’nın Jeolojik Nabzı Var Mı?

Son 260 yıldaki tarihlendirilebilir jeolojik olayları incelemeye alan bilim insanları, Dünya’nın 27,5 milyon yılda bir atan nabzı olduğunu ortaya çıkardılar. Bir sonraki nabız atışına 20 milyon yıldan daha fazla süre var.

Dünya 4,5 milyar yıllık tarihi boyunca birçok büyük jeolojik aktivite yaşadı. Çoğu bilim insanı, jeolojik olayların zaman içinde rastgele gerçekleştiğini kabul ediyor olsa da, bu konuda yapılan yeni bir araştırma Dünya’nın nabzının olduğunu ve jeolojik olayların belli bir döngü içinde gerçekleştiğini ortaya koydu.

New York Üniversitesi‘nin gerçekleştirdiği ve Geoscience Frontiers isimli dergide yayınlanan araştırma, geçtiğimiz 260 milyon yılda gerçekleşen jeolojik olayları tarihlendirmeye odaklandı. Bu çalışma sonucunda jeolojik olayların zaman çizelgesi üzerinde belli tarihlerde kümelendiği ve 27,5 milyon yılda 1 kez tepe noktaya ulaştığı ortaya çıktı.

Radyoizotop Tarihleme Tekniği Kullanıldı

Radyoizotop tarihleme tekniğini kullanan bilim insanları, son 260 milyon yılda gerçekleşen deniz ve kara yaşamındaki yokoluşlar, bazalt patlamaları, okyanuslarda oksijenin tükendiği olaylar, deniz seviyesindeki anormal dalgalanmalar, tektonik plakalardaki değişiklikler gibi 89 büyük jeolojik olayı dikkate aldılar.

Son 260 milyon yılda gerçekleşen ve bilim insanlarının tarihlendirebildiği jeolojik olaylar, 10 ana kümede toplanıyor. Bu kümelerden günümüze en yakın olanı 7 milyon yıl önce tepe noktaya ulaşmış durumda ki bu, Dünya’nın bir sonraki nabız atışının 20 milyon yıl kadar sonra gerçekleşeceğini ortaya koyuyor.

Başyazar Michael Rampino’nun Açıklaması

Çalışmanın başyazarı New York Üniversitesi Biyoloji Bölümünde Jeoloji Profesörü olarak görev yapan Michael Rampino, bu döngülerin kökeni ne olursa olsun bulgularının büyük ölçüde periyodik ve koordineli bir jeolojik hareketlilik olduğuna dair görüşleri desteklediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.