Sürücüsüz araçlar karada polis arabasından nakliyeye kadar birçok alanda yaygınlaşmaya devam ederken artık denizlerde de mürettebatsız gemiler görmeye başlayacağız.

Dünyanın ilk mürettebatsız otonom gemisi 2018 yılında piyasada olacak ve Wall Street Journal‘ın raporuna göre 2020 yılına kadar tamamen otonom olması bekleniyor.

Norveç‘te inşa edilen Yara Birkeland isimli otonom gemi, üzerinde bulundurduğu GPS, radar, kameralar ve algılayıcıları kullanarak tekne trafiğinde dolaşıp limana tek başına ulaşıp demirleyebilecek.

Aynı boyuttaki standart bir konteyner gemisinin maliyetinin yaklaşık üç katı kadar yani 25 milyon dolara mal olması bekleniyor. Ancak yatırımcılar, yakıt ve mürettebat olmaksızın, yıllık işletme giderlerinin yüzde 90 kadar düşeceğini söylüyor. Üretici firma Yara, geminin aşamalı olarak otonom olacağını açıkladı.

Firma, Mayıs ayında web sitesinde yayınlanan açıklamada “Yara Birkeland başlangıçta mürettebatlı bir gemi gibi çalışacak ardından 2019’da uzak operasyona geçecek ve 2020’den itibaren tamamen otonom operasyonları gerçekleştirebilecek durumda olacak” dedi.

Yara International ve teknoloji şirketi Kongsberg Gruppen tarafından birlikte geliştirilen ve 100 konteyner taşıyabilen Birkeland, “Denizlerin Tesla’sı” olarak nitelendiriliyor. Gemi ilk seferini bulunduğu noktadan 37 deniz mili uzaklıktaki Larvik şehrine yapacak. Gemi ilk seferinde gübre taşıyacak.

Yara’nın üretim sorumlusu Petter Ostbo, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, şirketin mürettebatsız gemiler için uluslararası düzenlemeler yapıldıktan sonra daha büyük gemilere yatırım yapacağını ve daha uzun rotalar için kullanacağını söyledi. Ostbo, bu gemilerle Hollanda’dan Brezilya’ya kadar gübre taşıyabileceklerini ifade etti.

Yara yeni gemisinin emisyonlarını azaltacağını söyledi. Firma, hava kirleticilerini azaltmayı ve nüfusun yoğun olduğu kentsel alanlarda 40.000 kamyon yolculuğunu kaldırarak yol güvenliğini geliştirmeyi planlıyor. Ostbo “Sıfır emisyona gitmek istiyoruz” dedi. “Bazıları iklim değişikliğinin gerçek olmadığını söylese bile, bu bir iş gerçeği; çünkü temiz enerji kaynakları fosil yakıtlardan daha uygun.”

Yara Birkeland isimli geminin tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.