Dünyanın İlk Masaüstü Holografik Ekranı: Holovect

Holovect adlı holografik vektör ekran, ışıkla objeleri havaya çizebiliyor. Kickstarter‘da dikkat çeken projenin tüm detayları haberimizde.

holovect

Jaime Ruiz-Avila tarafından geliştirilen ve Kickstarter’da bağışa açılan Holovect isimli holografik vektör ekran Dünyada bir ilk olmasıyla da öne çıkıyor. Holovect Mk II bağımsız lazer tabanlı hacimsel ekran sistemi, kolaylıkla laboratuvar veya masaüstüne sığabiliyor.

Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen ve 3 boyutlu objeleri ışık ile havaya çizebilen, lazer tabanlı masaüstü holografik ekran Holovect Mk II’nin ticari olarak mevcut olan ilk ürün olmasının da altı çiziliyor.

Holovect’in görüntülerinin hologram olmadığı ancak hacimsel vektör görüntülerini modifiye edilmiş havaya yansıttığını belirtelim. Hologramlar lazer ışın dalgalarının pozitif karışımı ile oluşan, film veya cam tabakalar üzerine yapılan üç boyutlu kayıtlar olarak tanımlanıyor.

Holovect’in sunduğu holografik görüntünün, Star Wars evreninde asilerin Ölüm Yıldızı planlarını inceledikleri sahneleri hatırlatıyor. Tabii ki bu evrendeki teknolojinin daha çok gerisindeki hali olarak.

Holovect görüntüleri ise havada serbestçe salınan nesnelerin üç boyutlu bilgilerini içeren holografikler ve gerçek 3 boyutlu yansımalar olarak karşımıza çıkıyor. 1.6 milyar voksel çözünürlüğü, 360 derece görüntüleme alanı, 12 x 12 x 12 cm çizim kutusu, 1.8 litre çizim hacmi, çift işlemci ve saniyede 50 karede 100 vektör ürünün detayları arasında.

Açık kaynak yazılım felsefesi uygulanan projede kullanıcıların Holovect’in camsız, dokunulabilir hacimsel ekranının avantajlarından faydalanabilecek kendi uygulamalarını geliştirmelerine de olanak sağlanıyor. Oyunlar, araçlar ve sanat uygulamaları için de çalışmalar yapıldığı da vurgulanırken teslimat zamanı geldiğinde bunların da kullanıcılara sağlanabileceği söylenmekte.

Ürün, 3 boyutlu baskı öncesinde STL formatındaki CAD modellerinin görselleştirilmesi için kullanılabiliyor ve 3 boyutlu tarayıcı ya da tomografi taraması aracılığıyla elde edilen 3 boyutlu verilerin görselleştirilmesi de sağlanabiliyor.

45 bin dolarlık kitlesel fonlama hedefini aşmayı başaran ve 899 dolar ile destek sağlanabilen Holovect’in planlanan teslimat tarihi ise 2017 yılının Mayıs ayı. Holovect’in Kickstarter sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Projenin tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir