Dünyanın İlk Işık Temelli Kuantum Bilgisayarı Geliştirildi

Işık Temelli Kuantum Bilgisayar

Çin‘li bilim insanları Jiuzhang isimli dünyanın ilk ışık temelli kuantum bilgisayarını geliştirildi.

Dünyanın İlk Işık Temelli Kuantum Bilgisayarı: Jiuzhang

Çinli araştırmacıların geliştirdiği ışık temelli kuantum bilgisayar klasik süper bilgisayarlara göre problemleri çok daha hızlı çözebiliyor.

Science isimli dergide yayınlanan makaleye göre Jiuzhang isimli bu kuantum bilgisayar, kuantum hesaplamanın avantajını oldukça güvenilir bir şekilde gösterebiliyor. Bilindiği gibi kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarlarda çalıştırılması mümkün olmayan simülasyonları çalıştırabiliyor. Böylece malzeme bilimi, yapay zeka ve tıpta çığır açabilecek keşiflere öncü oluyor.

Gaussian Boson Sampling İşlemini 200 Saniyede Yapabiliyor

İsmini antik Çince matematiksel bir metinden alan Jiuzhang, “Gaussian boson sampling” (Gauss bozon örneklendirmesi) isimli bir işlemi 200 saniye gibi oldukça kısa bir sürede hesaplamayı başardı. Gadgets Now‘da yer alan habere göre aynı işlemin hesaplaması dünyanın en hızlı klasik süper bilgisayarı Fugaku‘da 600 milyon yıl civarında sürebiliyor.

Jiuzhang, Google‘ın 53 qubit (kuantum bit) kuantum bilgisayarının geçtiğimiz yıldaki rekorundan sonra 2. sırada yer alıyor. Google, hesaplamada süperiletken materyaller kullanmıştı. Jiuzhang ise hesaplama için 76 fotonu manipüle ettiği yeni bir metot kullandı. Ayrıca Jiuzhang, fotonlu kuantum hesaplamanın da uygulanabilir olduğunun bir kanıtı olmuş oldu.

Çin Kuantum Uydusunu 2016 Yılında Fırlatmıştı

Çin, özellikle son yılarda kuantum teknolojisine çok önemli yatırımlar yapıyor. Asya devinin Quantum Experiments at Space Scale (QUESS) uydusu, kuantum iletişim için ilk uzay temelli test platformu olmuştu. Çalışmadaki yetkililer kuantum uydu‘nun hacklenemez iletişim sunduğunu iddia etmişlerdi.

Çin’de Hacklenemez Kuantum İletişim Hattı Faaliyete Geçmişti

Çin ayrıca 2017’de başkenti Pekin ile Şanghay‘daki ticari merkezler arasında 2.000 km’lik hacklenemez kuantum iletişim hattını faaliyete geçirmişti. Çin’li yetkililer kuantum iletişim ile casusluk dinlemelerinin de önüne geçileceğini ifade ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir