Dünyanın ilk bulut bağlantılı klavyesi olan Das Keyboard 5Q mekanik klavye oldukça dikkat çekiyor. Her bir tuşu ile bildirim sağlayabilen klavyenin tüm detayları haberimizde.

Yüksek teknolojili mekanik klavyelerin üreticisi olan Das Keyboard yeni klavyesi 5Q, dünyanın bulut bağlantılı ilk klavyesi olmasıyla dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

Das Keyboard 5Q, klavye değil de adeta bir gösterge paneli gibi çalışabiliyor. İnternette yer alan bilgileri, kullanıcının tercih ettiği renklerle standart QWERTY diziliminde yanıp sönen tuşları üzerinden bildiren cihaz bilgi akışından hiç kopmamanızı sağlıyor.

Özel yazılımı üzerinden Das Keyboard 5Q’nun istediğiniz tuşuna görev atayabiliyor, yanıp sönme hızını ve bu tuşa atanan işlevin aciliyetini renk değiştirerek göstermesini sağlamak mümkün. Ek olarak şirket sunduğu açık API sayesinde herkesin komut dizisi veya kısayollar hazırlayabilmesine de olanak sağlamış durumda.

Klavyede 100 milyon tuşlamaya dayanıklı ve 1.5 mm aktivasyon noktasına sahip Gamma-Zulu RGB mekanik anahtarlara yer veriliyor.

Gelecek ay gerçekleştirilecek olan Consumer Electronics Show (CES)’te tanıtılacak olan Das Keyboard 5Q için ön siparişler 229 dolarlık fiyat etiketiyle açılmış durumda. Klavyeyi 2016 yılı başlarındaki Kickstarter projesi üzerinden kaçıranlar için harika bir fırsat. Klavyenin tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.