Dünyanın İlk Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Esnek ve Renkli Ekran

E Ink ve Plastic Logic firmalarının ortak çalışmaları ile dünyanın ilk esnek ve renkli ekranı geliştirildi.

E Ink ve Plastic Logic Firmalarının Ortak Çalışması

Elektrikli mürekkep sektörünün devleri E Ink ve Plastic Logic firmalarının bir araya gelerek geliştirdikleri ACeP tabanlı dünyanın ilk esnek ve renkli ekranının, yakın gelecekte giyilebilir teknolojilerde kullanılması hedefleniyor.

E Ink firması 2016 yılının Mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Firmanın elektrikli mürekkep pazarında çığır açan yeni teknolojisi renkli elektronik kağıdı hayatımıza dahil etmişti. E Ink firmasının bu teknolojisi, Advanced Color ePaper (ACeP – Gelişmiş Renkli eKağıt) ismini verdiği teknolojiden faydalanıyordu.

ACeP Teknolojisi 4 Yılda Yeni Yetenekler Kazandı

ACeP teknolojisi 2016’da çıkış yapmış olsa da günümüze kadar yalnızca tek bir alanda kullanıldı. Bu teknoloji sadece tabelalarda karşımıza çıkıyordu. Aradan geçen 4 yıldan daha uzun sürenin ardından, E Ink firmasının ACeP teknolojisi birçok kullanım alanına sahip olabilecek duruma geldi. E Ink’in teknolojisi bir başka firmanın geliştirdiği panellerle birleştirildi.

Esnek ve Renkli Ekran

E Ink firmasının ortaklık yaptığı Plastic Logic isimli firma, E Ink’in ACeP teknolojisi tabanlı Legio isimli ve yeni renkli ve esnek ekranını geliştirdi. Daha önce de esnek ve camsız elektroforetik ekranlar geliştiren Plastic Logic firması, ACeP teknolojisini gelişmiş organik Thin Film Transistor (TFTİnce Tabakalı Transistör) ekranı olarak kullanıma sundu.

Yeni Ekranlar Çok Hafif ve Düşük Güç Tüketiyor

E Ink firmasının açıklamasına göre Plastic Logic firmasının geliştirdiği ekranlar, yüksek çözünürlüğün yanı sıra hafif olmalarıyla ve aşırı düşük güç tüketmeleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca TFT’ler ince ve daha hafif yapıları ile giyilebilir teknoloji alanında da ideal bir seçim olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir