Dünyanın İlk 5G’li Bilgisayarı: Lenovo Yoga 5G

Lenovo CES 2020 etkinliğinde dünyanın İlk 5G‘li dizüstü bilgisayarı Yoga 5G modelini tanıttı.

CES 2020‘den yeni ürünlerin haberleri gelmeye devam ediyor. Şimdi de dünyanın ilk 5G’li bilgisayarı Lenovo Yoga 5G resmiyet kazandı. 5G teknolojisini bir bilgisayarda ilk kez kullanma başarısı gösteren Lenovo firması, dizüstü bilgisayar sektöründe büyük bir yarışı da başlatmış oldu.

Lenovo Yoga 5G Teknik Özellikleri

Dünyanın gözünü çevirdiği CES 2020 Lenova Yoga 5G sürprizi ile devam ediyor. Dizüstü bilgisayar sektöründeki modellerinin başarısıyla tanınan şirket, dünyanın kullanmaya başladığı 5G teknolojisini bilgisayarına dahil etti. Akıllı telefonlarda 5G bağlantısı kullanılmaya başlanmıştı. Artık en çok kullandığımız ikinci teknolojik ürün olan dizüstü bilgisayarlar da 5G bağlantı özelliğine sahip oldu. 5G ile birlikte yüksek hızlı internet erişimi her alanda kullanılabilecek.

Lenovo tarafından tanıtılan Yoga 5G, 6 GHz frekans hızına kadar çalışan 5G bağlantılarını destekliyor. Patentli 5G anten sistemine sahip olan dizüstü bilgisayar, yenilikçi batarya sistemine sahip. ARM platformunda yeni adapte edilmiş USB şarj portu ile gücünü alan Yoga 5G, Snapdragon 8cx 5G ile çalışacak. mmWave frekanslarında çalışabilecek olan cihaz, 6 GHz gibi yüksek bağlantı hızını destekliyor.

24 saat batarya kullanımı ile dikkat çeken dizüstü bilgisayar, Full HD IPS ekranla kullanıcılarla buluşacak. 5G bağlantısı için eSIM teknolojisi kullanılan cihaz, soğutma için fan kullanmayacak. Böylelikle sessiz bir çalışma ortamı sunacak olan yeni dizüstü bilgisayar, grafik tarafında gerekli olan gücü Adreno 680 GPU’dan alacak.

Ses için Dolby Atmos teknolojisi bulunan dizüstü bilgisayarda güvenlik için parmak izi okuyucu ve yüz tanıma sistemi yer alıyor. Yüz tanıma işlemini termal kamera ile yapan cihaz, Windows Hello ile çalışabiliyor.

Lenovo Yoga 5G Çıkış Tarihi

5G‘li ilk dizüstü bilgisayar olma başarısını gösteren Lenovo Yoga 5G, 2020 yılının baharında satışa çıkacak. Ürünün fiyatı şimdilik belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir