Sadece asli görevi olan telefon görüşmesini sağlaması için geliştirilen dünyanın en sade cep telefonu Light Phone‘un tüm detayları haberimizde.

Akıllı telefonların hüküm sürdüğü günümüzde, Light Phone adı verilen model sadece minimalist olma üzerine kurulu tasarımıyla oldukça dikkat çekiyor. Ne bir uygulama, ne bir kısa mesaj ne de e-posta özelliğine sahip olan telefon, sadece kredi kartı boyutlarında olmasıyla da şaşırtıyor.

Telefon Minimalistliğinde Zirve: Light Phone

Peki o yok, bu yok Light Phone ne işe yarayacak mı diyorsunuz? Cihaz sadece esas işlevi olan arama yapma özelliğini sunuyor. Dokuz adet telefon numarası saklayabilen ve zamanı gösterebilen cihaz aslında sizin varolan telefon numaranızı kullanabileceğiniz basit ikinci bir telefon olarak da görev alıyor.

Light Phone’u varolan numaranızla kullanabilmek için bir hesap açmanız ve gerekli uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyerek aramaları bu telefonunuza yönlendirmesini sağlamanız gerekiyor. Yani bu telefonu kullanmak için illa ki ayrı bir hat alma şartı yok. İsterseniz cihazın kilitsiz 2G GSM ağıyla çalışan SIM kartını da aylık 5 dolarlık servis ücreti ödeyerek kullanabilmek mümkün.

Android’in neredeyse en temel haline indirgenmiş bir sürümü üzerinde çalışan Light Phone bekleme modunda üç gün boyunca dayanabiliyor. Telefonun renk seçenekleri arasında siyah ve beyaz yer alıyor.

İlk olarak 2015 yılında Kickstarter’da kitlesel fonlamaya sunulan Light Phone’un ilk sevkiyatları destekçilerine Ocak ayında ulaştırıldı. Daha önce destek vermeyenler için 150 dolarlık fiyatla ABD’de ön siparişe açılan telefonun teslimatları için Mayıs ayının sonu planlanıyor.