Dünyanın En Küçük ve En Ucuz Bilgisayarı: Omega2

Kickstarter kampanyasının bitmesine 3 gün kala Onion tarafından geliştirilen Omega2 isimli mini bilgisayar inanılmaz bir bağış toplamayı başardı. Bu bilgisayarın fiyatı ise sadece 5 dolar.

omega2

Kickstarter’da birkaç gün sonra bugüne kadarki en yüksek bağış kampanyalarından birisi sona erecek.

Raspberry Pi‘nin 1/4’ü kadar bir boyuta sahip olan bu minik Linux sunucusu aynı zamanda Wi-Fi desteği sağlayabilecek. 5 dolara satılacak olan Omega2, donanım uygulamalarını bağlantılarını inşa etmek için özel üretilmiş bir IoT bilgisayarı. Kolay kullanımı sayesinde donanım oluşturacak geliştiricilerin hayli işine yarayacak.

Ekibin söylediğine göre, Omega2 aynı işi gören Arduino‘dan daha kararlı olacak ve daha az güç tüketecek. Aynı zamanda Paspberry Pi kadar güçlü olup çok daha esnek olacak.

Omega2’yi ilk gördüğünüzde biraz garipseyebilirsiniz ama bu cihaz küçücük olmasına rağmen size tam bir Linux bilgisayar desteği sunacak. Yani elinizdeki cihaz gerçekten de tam fonksiyonel bir bilgisayar.

Bu ilginç cihaz, 580 MHz işlemciye, 64 MB RAM ve 16 MB depolama alanına sahip. Elbette Kickstarter’da bağışları devam eden bu cihaza daha fazla para yatırarak kapasitesini biraz daha artırabiliyorsunuz.

14 bine yakın insanın bağış yaptığı Omega2, 15.000 bin dolarlık hedefini resmen parçaladı ve an itibariyle 544.907 dolar toplamayı başardı. Cihazın 5 dolar ve üstü bağış yapanlara verilme tarihi ise Kasım 2016.

Projenin Kickstarter sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.