Dünyanın En Hızlı Uçağı: North American X-15

North American X-15

ABD‘li uçak üreticisi North American Aviation‘ın ürettiği ve dünyanın en hızlı uçağı olan North American X-15‘in merak edilen tüm detayları haberimizde.

Dünyanın En Hızlı Uçağı: North American X-15

Uçak teknolojisinin gelişimi hız kesmeden devam ediyor. Sektörde yaşanan gelişmeler bir zamanlar asla mümkün olmayan hızlara çıkılabilmesini ve ulaşımın hiç olmadığı kadar ucuzlamasına imkan sunuyor. Özellikle de jet motoru ve basınçlı kabin gibi önemli keşifler neredeyse tüm sınırlayıcı faktörleri önemsiz hale getirdi. Bu da dünyanın en hızlı uçaklarının geliştirilmesinin önünü açtı. Peki yaşanan tüm bu gelişmelerin ve iyileştirmelerin sonucunda ortaya çıkan ürün nedir? Dünyanın en hızlı uçağı hangisi?

7.274 KM Hız İle Dünya Rekoru Kırılmıştı

Birçoğumuzun düşündüğünün aksine dünyanın en en hızlı uçağı ticari uçuşlar veya askeri amaçlar için geliştirilmedi. NASA North American X-15 isimli bir model geliştirmişti. Bu uçak bilimsel faaliyetler ve yüksek hızlı havacılık araştırmaları için özel olarak tasarlanmıştı. Dünyanın en hızlı uçağı olarak bilinen hava aracı 1967 yılında insanlı bir uçuşta 6.70 Mach yani 7.274 km/s hıza ulaşarak o tarihten günümüze bir daha kırılamayan bir rekoru kırmıştı.

Hipersonik Sınıfında Bir Uçak

Dünyanın en hızlı uçağının bu rekorunun kırıldığı esnada North American X-15’in pilot koltuğunda William J. Knight vardı. North American X-15 ses hızının 5 katını aşabildiğinden süpersonik yerine hipersonik olarak sınıflandırılıyor. Bu uçakla kırılan rekorlar aşağıda;

  • 100 km’den daha fazla yüksekliğe ulaşıldı.
  • Ses hızının 6 katından fazla Mach 6.70 hızında uçuldu.
  • Hipersonik hıza ulaşan ilk uçak.

199 Araştırma Görevinde Kullanıldı

Uçak yapılarının, kontrol yüzeylerinin ve malzemelerinin hipersonik hızlarda ve çok yüksek irtifalarda nasıl performans göstereceğini tespit etmek için inşa edilen North American X-15 199 araştırma uçuşunda görev yaptı. Her uçuş yaklaşık 10 dakika sürdü.

Dünyanın en hızlı uçağı düşük hızlarda havalanamayacak kadar büyük bir kuyruk yüzgeciyle inşa edilmişti. North American X-15 yakıtı tabiri caizse içtiği için doğrudan kalkış yapmadı. NASA’nın B-52 aracı ile 45.000 feet’e taşınıp bırakıldı.

Dünyanın en hızlı uçağı 1969’da Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Ulusal Müzesi’ne kaldırılmıştı. North American X-15 müzenin araştırma ve geliştirme galerisinde Douglas X-3 Stiletto ve Bell X-1B dahil olmak üzere diğer uçaklarla beraber sergileniyor.

North American X-15 Teknik Özellikleri

Motor: 57.850 pound itme gücüne sahip Thiokol XLR99-RM-2 roket motoru

En Yüksek Hız: 7.274 km (4.520 mil/saat)

Menzil: 442 km (275 mil)

Uzunluk: 50.7 fit

Yükseklik: 13.5 fit

Yüklü Ağırlık: 56.130 lb

Boş Ağırlık: 14.595 lb

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir