okey oyna

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı: Summit

ABD yıllar sonra en hızlı süper bilgisayara sahip olma ünvanını tekrar kazandı. Detaylar haberimizde.

Saniyede 200 Katrilyon İşlem Yapabilen Süper Bilgisayar: IBM Power Summit

Dünyanın en güçlü ve en akıllı yapay zekalı süper bilgisayarı Summit, Çin‘li Sunway TaihuLight karşısında üstün geliyor.

173 milyon dolar yatırıma mal olacak süper bilgisayar Summit, gelecek sene tamamen hazır hale gelecek. IBM Power Summit saniyede 200 petaflop ya da diğer bir deyişle 200 katrilyon işlem yapma kapasitesine sahip. Yıllardır en iyi süper bilgisayar olma tahtının sahibi olan Sunway TaihuLight ise saniyede 93 petaflop yani 93 katrilyon işlem yapabiliyor. Teorikte ise Çin’li süper bilgisayarın 125 petaflop hacmine çıkabileceği düşünülüyor. Bu bilgisayarda ülkenin kendi 260 çekirdekli Sunway SW26010 64-bit RISC işlemcisini kullandığını da belirtelim. 3. sıraya gerileyen Tianhe-2 ise Xeon E5 2692 ve Xeon Pi 31S1P kombinasyonu ise 54.90 petaflop değerine ulaşıyor. Summit bu bilgisayarı ise adeta dörde katlıyor.

Summit 1.88 exaop hızında çalışabiliyor ve milyonlarca genomu analiz edebiliyor. Hatta karışık hassas hesaplamalar kullanılarak bu değer 3.3 exaop seviyesine ulaşabiliyor. Bu hesaplama gücü, yeni materyaller üzerinde araştırma yapmak, molekülleri ve ilişkileri hesaplamak ya da evren ve süper novaların çalışma şeklini hesaplamak için kullanılabilecek. Kanser araştırmacılarının bu kadar hızlı bir makineyi kullanmada sınırsız uygulamaya sahip olduğu da belirtiliyor. Ayrıca bu hesaplama gücünün ticari kuantum bilgisayarların hızı ve gücü için de bir başlangıç olduğu ifade ediliyor.

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarının aynı zamanda dünyanın en küçük süper bilgisayarı olduğunun da altını çizmek gerekiyor. 4 bin 600 bireysel devrenin 2 tenis kortuna sığabileceği paylaşılıyor. 9 binden fazla 22 çekirdek IBM Power9 işlemci ve 27 binden fazla NVIDIA Tesla V100 GPU süper bilgisayara güç veriyor. Su soğutmalı olan sistem dakikada 15 bin 141 litre suya ihtiyaç duyuyor. Bu anlamda Summit, 8 bin 100 ev için yeterli gücü tüketiyor.

 160 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir