okey oyna

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı: Fugaku

Süper Bilgisayar Fugaku

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı listesinde yine bir değişiklik oldu. Listenin 1. sırasında Japonya’da geliştirilen bir süper bilgisayar yer aldı.

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Belli Oldu

Süper bilgisayarlar bilimsel araştırmalardan teknolojik çalışmalara kadar birçok alanda yürütülen faaliyetlerin daha kolay ve hızlı yapılabilmesini sağlıyor. Bu nedenle süper bilgisayarlar konusunda önemli bir rekabet var.

Yılda 2 kez yayınlanan TOP500 listesinde dünyanın en hızlı süper bilgisayarları listelenerek, bu alandaki rekabet ortaya koyuluyor. Yayınlanan yeni listede zirvede önemli değişiklik yaşandı.

ABD’den ev Almanya‘dan uzmanların değerlendirmeleri sonucunda ortaya çıkan listenin zirvesinde Fugaku isimli süper bilgisayar yer aldı. Japonya’da devlet destekli Riken Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Fugaku için çalışmalar 6 yıl boyunca devam etti. Bilimsel araştırmalar ve simülasyonlar için geliştirilen Fugaku, koronavirüs ile mücadele çalışmalarında simülasyonların ve analizlerin yapılması için kullanılıyor.

Saniyede 415 Teraflop İşlem Yapabiliyor

Saniyede 415 teraflop işlem yapabilen bu süper bilgisayar, veri işleme kapasitesi ile çalışmaların daha hızlı yürütülebilmesini sağlıyor. Fugaku’nun 2021 yılı Nisan ayından itibaren tam kapasiteyle faaliyete geçmesi bekleniyor.

Yayınlanan TOP500 listesinde Fugaku’yu Çin’de ve ABD’de geliştirilen diğer süper bilgisayarlar takip etti. Bu bilgisayarlar listede ilk 5 sırada yer alıyor.

Okey Oyna
 1.640 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir