Dünyanın En Hızlı Mobil İşlemcisi Tanıtıldı

Intel Çip Fabrikası

Intel dünyanın en hızlı mobil işlemcisini CES 2023 fuarında tanıttı.

Dünyanın En Hızlı Mobil İşlemcisi: Intel Core i9-13950HX

Son dönemde hem işlemci hem de ekran kartı pazarında önemli bir rekabet yaşanıyor. AMD’nin atağa kalkmasından sonra dünyanın en hızlı işlemcilerini üretmek için çalışmalarını hızlandıran Intel şirketi uzun zamandır beklenen 13. nesil Intel Core işlemcilerine CES 2023 etkinliğinde resmiyet kazandırdı.

5.6 GHz Çalışma Frekansı ve 24 Çekirdek Desteği

2023’te piyasaya sürülecek olan performans odaklı dizüstü bilgisayarlar 5.6 GHz düzeyine ulaşan çalışma frekansı ve 24 çekirdeğe kadar çıkabilen yapıları ile adeta sınırları zorlayacak.

Intel firmasının 13. nesil mobil işlemcileri 4 kategori olarak karşımıza çıktı. Bu sayede üst düzey performans sunan bilgisayarlardan hafifliği ile öne çıkan bilgisayarlara kadar tüm cihazlar için alternatifler sunuluyor.

  • Intel Core HX ailesi: 55W TDP değeri ile çok üst düzey performans
  • Intel Core H ailesi: 45W TDP değeri ile güçlü bilgisayarlar
  • Intel Core P ailesi: 28W TDP değeri ile performansı ve hafifliği harmanlayan bilgisayarlar
  • Intel Core U ailesi: 15W TDP değeri ile inceliği ve hafifliği hedefleyen bilgisayarlar

Yeni İşlemci Sınırları Zorluyor

Dünyanın en hızlı mobil işlemcisi olma özelliğine sahip olan 24 çekirdekli 13. nesil Intel Core HX, 5.6 GHz’e ulaşan çalışma frekansıyla tabiri caizse sınırları zorluyor.

İşlemcide bulunan 24 adet çekirdekten 8 adeti performans, 16 adeti ise verimlilik amaçlı. 128 GB’a kadar RAM desteği sunulan işlemcide DDR5 teknolojisinde 5.600 MHz, DDR4’te ise 3.200 MHz’i destekliyor.

Çoklu Çekirdekte %49 Daha Fazla Performans

Intel Core i9-13950HX işlemci yerini aldığı Intel Core i9-12900HX ile karşılaştırıldığında tek çekirdekte yüzde 11, çoklu çekirdekte ise yüzde 49 daha fazla performans sunuyor. Bu test esnasında hem 12. nesil hem 13. nesil işlemciler için RTX 3080 Ti ekran kartına sahip MSI Titan GT77 bilgisayarlar kullanıldı.

Oyun Performansında %12 Artış

Blender v3.3.1 versiyonu ile yapılan BMW testinde yüzde 79, Laundromat testinde ise yüzde 74 performans artışı elde ediliyor. Intel Core i9-13950HX işlemcisinin oyun performansına baktığımızda 12. nesil işlemciye göre yüzde 12’lik bir artış sunuluyor.

Intel Killer Wi-Fi 6E kablosuz ağ teknolojisinin haricinde Intel’in Intel Double Connect ve Bluetooth LE teknolojileri bu işlemciler ile dizüstü bilgisayarlarla buluşuyor. Yüksek hızlı veri transferi ile sınırları zorlayan Thunderbolt 4 teknolojisi de bu işlemcinin dikkat çeken özellikleri arasında.

Yeni İşlemciyi İlk Piyasaya Sürecek Markalar

Intel firmasının üst düzey performans sunan Core HX işlemcilerini kullanan dizüstü bilgisayarları ilk piyasaya sürecek olan markalar ise Acer, Dell, HP, Lenovo, MSI, Asus ve Razer.

H, P ve U serisi işlemcilerde ise 14 çekirdeğe kadar çıkılıyor ve bu çekirdeklerden 6 tanesi performans, 8 tanesi de verimlilik amaçlı çalışıyor.

Intel Wi-Fi 6E ağ yongası ile çok yüksek hızlı bir internet deneyimi sunan işlemci DDR5 teknolojisinde 5.200 MHz, DDR4 teknolojisinde ise 3.200 MHz’e kadar RAM hızı sunuyor.

Intel Arc Control İle Geniş Bir Kontrol İmkanı Sunuluyor

İşlemcide bulunan dahili Intel Iris Xe grafik birimi cihaz fişten çekildiğinde bile LoL ve Rocket League gibi oyunları oynama imkanı sağlıyor. Ayrıca Intel Arc Control yazılımı ile oldukça geniş bir kontrol imkanı da sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir