Dünyanın En Hızlı İnterneti Hangi Ülkede?

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği‘nin (ITU) yeni raporu ile dünyanın en hızlı internet bağlantılarının bulunduğu ülkelerin listesi yayınlandı. Raporun detayları haberimizde.

internet

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) yeni bir rapor yayınlayarak dünyadaki en hızlı internet bağlantılarına sahip ülkeleri listeledi. Danimarka‘yı geride bırakarak birinci sıraya yerleşen Güney Kore interneti hem hızlı, hem ekonomik ve yeni nesil mobil hizmetler ile birlikte sunuyor. Güney Kore’de internetin bu kadar yüksek hızlarda olmasının diğer bir sebebi ise gelişen teknoloji sektörü. Ülkenin neredeyse her yerinde hızlı internet bulabiliyorsunuz.

Raporda Amerika Birleşik Devletleri 15. sırada yer alırken Türkiye 69. sırada kendine yer bulmuş. Bu rapor, internet hızı, sabit internet abone sayısı ve bilgisayar bulunan evlerin yüzdesini kapsayan özel bir ICT Development Index (IDI) ile oluşturulmuş. Buna göre de ülkelere 10 üzerinden puan verilmiş. Güney Kore 10 üzerinden 8.93 puan ile ilk sırada yer alıyor. En hızlı internete sahip ilk 5 ülkeyi aşağıdaki listede inceleyebilirsiniz.

Dünya Genelinde İnternet Hızları

Raporda dünya haritası üzerinde de ülkelerin IDI puanlarına göre renklendirme çalışması yapılmış.

1. Güney Kore

Güney Kore 8.93 puana sahip.

2. Danimarka

Danimarka 8.88 puana sahip.

3. İzlanda

İzlanda 8.86 puana sahip.

4. İngiltere

İngiltere 8.75 puana sahip.

5. İsveç

İsveç 8.67 puana sahip.

69. Türkiye

Ülkemiz ise 5.58 puan ile 69. sırada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir