Dünyanın En Güçlü Camı Geliştirildi

Dünyanın En Güçlü Camı AM-III

Çin‘de görev yapan bilim insanları dünyanın en güçlü camını geliştirdiklerini açıkladılar.

Dünyadaki En Güçlü Camı: AM-III

Araştırmacı bir grup bilim insanı dünyadaki en güçlü cam materyali geliştirmek için çalışma yaptılar. Araştırmacılar bu çalışmanın sonunda tespitlerini yayınladılar. Elmas sertliğinde olan camı kesmek için bir elmas kullanmak yeni bir şey değil ancak Kuzey Çin’deki araştırma ekibi, bir elmasın yüzeyini kolaylıkla çizen dünyanın en sert camsı materyalini geliştirdiler.

Bilim insanları yayınladıkları makalede materyalin olağanüstü mekanik ve elektronik özelliklerinden dolayı güneş pillerinde de kullanılabileceğini belirttiler. Araştırmacılar AM-III olarak isimlendirdikleri materyalle ilgili bazı ayrıntıları yayınladılar.

Bilim insanları materyalin elmas kristallerini kolaylıkla çizdiğini ifade ettiler. Bu şimdiye kadar bilinen en sert ve en güçlü camsı malzemeyi tanımlıyor. Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar makaleyi National Science Review‘de yayınladı. Materyal tamamen karbondan yapılmış şeffaf, hafif sarımsı bir malzemeden oluşuyor.

Yanshan University‘den araştırmacılar da dahil bilim insanları, yeni malzemenin olağanüstü mekanik ve elektronik özelliklere sahip olduğunu vurguladılar. Ayrıca ultra yüksek gücü ve aşınma direncinden dolayı güneş pillerinde de uygulama bulabileceğini belirttiler.

Camın Sertliği 113 Gigapaskal

Vickers sertlik testi‘nde camın sertliği 113 gigapaskal‘a (GPa) ulaştı. Doğal elmas taşı ise aynı testte genelde 50 ile 70 arasında puan alıyor. Ayrıca bazı insan yapımı elmaslar ise 100 GPa’a ulaşıyor. Bilim insanları çalışmada, “Sonuç olarak, ölçümlerimiz AM-III materyalinin elmasla karşılaştırılabilir ve bilinen diğer en güçlü materyallerden üstün olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandılar.

Bilim insanları camsı malzemenin mücevher kadar çekici görünmediğini belirttiler. Ancak yüksek teknoloji endüstrisinde bazı geniş uygulamaları olduğunu da eklediler. Örnek vermek gerekirse AM-III neredeyse silikon kadar verimli bir yarı iletken. Elektrik akımını aktarma yeteneğinden dolayı silahlar da dahil olmak üzere yüksek basınç ve sıcaklık gibi aşırı ortamlarda çalışması gereken fotoelektrik cihazlarda kullanım için güçlü bir aday diyebiliriz.

Seri üretime muhtemelen yıllar sonra geçilecektir. Ancak fiyatının ucuz olmamasına rağmen AM-III ile yapılan kurşun geçirmez bir pencere, şu anda kullanımda olan bazı ana akım ürünlerden 20 ile 100 kat daha sağlam olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir