Dünyanın En Düşük Sıcaklığı Oluşturuldu

Buzul Çağı

Almanya‘da görev yapan bilim insanlarının yaptıkları deneyde dünyanın en düşük sıcaklığı oluşturuldu.

Dünyanın En Düşük Sıcaklığı Deneyi

Almanya’da 4 farklı üniversitede görev yapan bilim insanlarının ortak çalışması ile dünyanın en düşük sıcaklığı oluşturuldu. Araştırma ekibi atomların dalga özelliklerini incelerken laboratuvarda şu ana kadar kaydedilen en düşük sıcaklığı oluşturmayı başardılar.

Teknik olarak sıfır kelvin olarak bilinen mutlak sıfır bilindiği gibi -273,15 santigrat derece. Bu teorik olarak ulaşılması mümkün olan en düşük sıcaklığı ifade eder. Bremen Üniversitesi‘ndeki araştırmacı bilim insanları bir atom bulutu‘nu manipüle etmeyi başararak birkaç saniyeliğine evrenin en soğuk yerlerinden birini oluşturdular.

Yapılan Çalışma Physical Review Letters’da Yayınlandı

Atom bulutlarını neredeyse durma noktasına getirmek araştırmacı ekibin şu ana kadarki dünyanın en düşük sıcaklık değerine ulaşmasını sağladı. Bilim insanları mutlak sıfıra 38 pikokelvin (1 pikokelvin 1 santigrat derecenin trilyonda biri) kadar yaklaştıklarını ifade ettiler. Elde edilen bulguları da Physical Review Letters isimli akademik dergide yayınladılar.

Bilim insanları sıcaklık düştükçe maddenin hareketi değiştiği için bu çalışmanın kuantum mekaniği anlayışımızda etkili olacağını belirttiler. Araştırmacılar böyle düşük sıcaklığı bir termometre ile tespit edemeyeceklerinden ölçümü gözlemlenen parçacıkların kinetik hareket eksikliğine dayandırdılar.

Sonraki Deneyler İçin Umut Veren Açıklama

En düşük sıcaklık için bir araya gelen bilim insanları gelecekteki deneylerle ilgili de umut verici konuştular. Araştırma ekibi sonraki deneylerde parçacıkları daha da yavaşlatabileceklerini ve bu noktada 17 saniyeye kadar sürebileceğini ifade ettiler. Böylece daha ayrıntılı bir çalışma imkanı ortaya çıkmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir