Dünyanın En Büyük Teleskobu Faaliyete Başladı

Çin‘de bulunan 30 futbol sahası büyüklüğündeki FAST isimli dünyanın en büyük teleskobu, 3 yıl süren testlerin ardından faaliyete başladı. Devasa teleskop evrenin sırlarını açığa çıkarma konusunda bilim insanlarına yardımcı olacak.

Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu: FAST

Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde 5 yıl süren bir çalışma ile inşa edilen FAST teleskobunun maliyeti 170 milyon dolar. FAST kısaltmasının açılımı Five Hundred Meter Aperture Spherical Telescope Türkçe ifadesi ise Beş Yüz Metre Diyaframlı Küresel Radyo Teleskop anlamına geliyor.

Teleskop kademeli olarak dünya genelindeki astronomların kullanımına sunulacak. Böylece evrenin oluşumu ve evrimine ilişkin gizemleri ortaya çıkarmak için güçlü bir araç görevi üstlenecek.

Saniyede 38 GB veri toplayabilen teleskop, Çin’in gökyüzündeki gözü olarak nitelendiriliyor. Galaksi‘lerde doğal hidrojen araması yapacak olan teleskop, zayıf pulsar (uzaya radyo dalgaları yayan nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak.

Ayrıca uzay‘da yaşam araştırmalarına da yardım edecek. Projenin baş mühendisi Jiang Peng, teleskobun gelecek 2-3 yıl içinde bazı önemli bilimsel keşif‘lere imza atmasını beklediklerini söyledi.

Pekin Üniversitesi’ne bağlı Kavli Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü’nden Li Kejia, söz konusu teleskobun bilinmeyen yıldızların ortaya çıkarılmasında ve hatta dünya dışı yaşam arayışlarında büyük işler başarabileceğini vurguladı.

Radyo teleskop‘lar, elektromanyetik tayfın radyo bölgesindeki dalgaları yakalayıp kuvvetlendiren çanak antenlerden oluşmuş alıcılar olarak tanımlanıyor. FAST Teleskobu‘nun 3 yıllık test aşamasında 102 yeni pulsar tespit ettiğini de belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir