okey oyna

Dünyanın En Büyük İHA’sı: Ravn X

Aevum Ravn X

ABD‘li Aevum firması Ravn X isimli dünyanın en büyük insansız hava aracını tanıttı.

Aevum Firması 1 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzaladı

Aevum isimli firma küçük uydular gibi uzaya yük taşıma görevlerinde kullanılacak dünyanın en büyük insansız hava aracı Ravn X’e resmiyet kazandırdı. Firma lansman ile 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladığını açıkladı.

Uzaya uydu fırlatmak söz konusu olduğunda birçok kişinin aklına platform üzerinde dikey kalkış yapan devasa roketler gelir. Anca ABD merkezli Aevum firması, uydu fırlatmaya yepyeni bir bakış açısı getirecek olan dünyanın en büyük İHA‘sı olarak tanımladığı Ravn X isimli devasa insansız hava aracını görücüye çıkarttı.

24 Metre Uzunluğunda Devasa İHA

24 metre uzunluğa, 5,5 metre yüksekliğe ve 18 metre kanat açıklığına sahip bir insansız hava aracı olan Ravn X, standart bir uçak ile aynı jet yakıtı‘nı kullanmasının yanı sıra 743 metrekarelik bir hangarda muhafaza edilebiliyor ve iniş için 1,6 km uzunluğunda bir pist yeterli oluyor. Peki Ravn X uydu fırlatma görevlerinde nasıl bir yenilik sunuyor?

Ravn X, küçük uyduları yörüngeye ulaştırmak için alçak Dünya yörüngesine doğru otonom bir şekilde yükseliyor ve uyduları yerden fırlatmak yerine gökyüzündeyken fırlatıyor. Ayrıca Ravn X, standart roketlerin aksine hava şartlarından bağımsız bir şekilde yükselebildiğinden olumsuz hava şartları sebebiyle fırlatma erteleme gibi durumların da önüne geçebiliyor.

Ravn X 180 Dakikada Bir Uzaya Yük Taşıyabilecek

Aevum firmasının açıklamalarına göre Ravn X araç filosu tamamlandığında her 180 dakikada bir uzaya yük taşımak mümkün olacak. Ayrıca Ravn X’in ilk modelleri bile yüzde 70 yeniden kullanılabilirliğe sahip ve firma, ilerleyen süreçte yüzde 100 yeniden kullanılabilir bir insansız hava aracı sunmayı amaçladığını ifade etti.

Aevum firmasının kurucusu ve CEO‘su Jay Skylus, Ravn X ile ilgili yaptığı açıklamada, “Aevum uzaya erişimi tamamen yeniden tasarlıyor. Roket bilimi‘nin şu anki tanımı bizim için geçersiz. Aevum ile herkes ‘Bu roket bilimi ve bunu yapabilirim’ diyebilecek. Aevum, yazılım ve otomasyon teknolojileri ile lojistik sektörünü gelecek nesle taşıyor.” ifadelerini kullandı.

SpaceX’in Yeni Rakibi Aevum

Aevum firması uzay taşımacılığı pazarında yeni olsa da şimdiden 1 milyar dolarlık anlaşma yapmış durumda. Ayrıca Ravn X sistemini kullanacak firmalar arasında ABD Uzay Kuvvetleri de var. Ravn X’in neler yapabileceği ve SpaceX’e nasıl bir rakip olacağı ilerleyen dönemde daha net ortaya olacak.

Aevum Ravn X tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

 1.584 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir