Dünya’da Yeni Bir Buzul Çağı Yaşanabilir

Buzul Çağı

Antarktika’da buzların erimesi Dünya‘da yeni bir buzul çağı yaşanmasına neden olabilir.

Dünya Buzul Çağına Girecek mi?

İngiltere‘deki Cardiff Üniversitesi‘nde bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre artan sıcaklıklar nedeniyle erimeye başlayan buz dağları, Dünya’da yeni bir buz çağını tetikleyici olabilir.

Küresel olarak sıcaklığın soğuk olduğu ve buz tabakalarının Dünya’nın geniş alanlarına yayıldığı dönemlere buz çağı deniliyor. Dünya tarihi boyunca 5 farklı buz devri yaşandı ve yaklaşık 3 milyon yıl önce başlayan buz çağı şaşırtıcı olsa da etkisini hala devam ettiriyor.

Eriyen Buzullar Buzul Çağını Tetikliyor

Bilim insanları buz çağının nasıl başladığını tahmin edebilmek için bir araştırma yaptı. Yapılan incelemeler sonucunda küresel ısınma ile Antarktika’daki buz dağlarının erimesi, Dünya’da yeni bir buz çağının yaşanması konusunda tetikleyici olabileceği gözlemlendi.

Araştırmacılar Dünya’nın Güneş etrafında tam bir yörüngeye oturduğu zaman Antarktika’daki buzulların erimeye başladığı, böylece Güney Okyanusu’nun daha tuzlu hale geldiği ifade ediliyor. Değişmeye başlayan okyanus modelleri ise daha fazla karbondioksiti atmosferden çekmeye başlıyor.

Bu değişikliğin Dünya’daki sera etkisi‘ni azalttığını açıklayan bilim insanları, koşulların Dünya’yı buzul çağına sürüklediğini belirtiyorlar. Cardiff Üniversitesi’nden Ian Hall; “Araştırmalarımız sayesinde, Antarktika ve Güney Okyanusu’nun Güneş etrafındaki yörüngemize nasıl doğal tepkiler verdiğini gözlemlemiş olduk” açıklamasını yaptı.

Araştırmada önemli bir diğer isim olan Aidan Starr ise konu ile ilgili şu ifadeleri dile getirdi; “Antarktika ve Güney Okyanusu’nun küresel iklimde büyük ölçüde etkili olduğu zaten biliniyordu ancak bu ilişkinin son 1.6 milyon yılda bu kadar etkili olduğunu keşfetmek gerçekten de heyecan verici.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.