Dünya Dönmeseydi Ne Olurdu?

Dünya

Dünya dönmeseydi gezegenimize ne olurdu? Bu sorunun cevabını hiç merak ettiniz mi?

Dünya Dönmeseydi Gezegenimize Ne Olurdu?

Dünya’da yaşamı devam ettiren en temel faktörlerden birisi de gezegenimizin dönüşü. Peki dünya dönmeseydi ne olurdu? Güneş’in varlığı, Dünya’nın hem kendi ekseni hem de Güneş’in etrafında dönmesi gibi faktörler büyük önem taşıyor. Dünya, Güneş’in etrafında dans edercesine dönerken biz de günlük dönüş hareketleri ile uyuruz ve uyanırız. Güneş’in ısısı, Dünya’nın her noktasını belli bir seviyede sıcak tutar. Dünya’nın dönüşü jeomanyetik alan‘ı, atmosferin ve okyanusların dolaşımını da düzenler.

Peki bu temel koşul devre dışı kalırsa gezegenimize ne olur? Bunu sorunun cevabını hiç düşündünüz mü? Neler olacağını sizler için tüm detayları ile anlattık.

Her Şey Doğuya Sürüklenir

Dünya kendi ekseni etrafında dönerken bir taraftan Güneş’in etrafında da döner. Kendi ekseninde dönmesine günlük hareket de denir. Bu hareket süresi ise yaklaşık 24 saattir. Ancak Güneş’in etrafında dönüşünü tamamlaması ise 365 gün 6 saati bulur. İşte bu hareketler gün ve yılı oluşturuyor.

Gezegenimiz, Güneş Sistemi’nin 4.6 milyar yıl önce oluşmasından itibaren dönmeye devam ediyor. Dünya’nın dönme hızı en yüksek ekvator bölgesinde ve bu hız saatte 1.609 km. Bu hareket durursa, her şey doğuya doğru hızla kaymaya başlar. Hareket eden kayalar ve okyanuslar depremleri ve tsunamileri tetikler. Filmlerdeki kıyamet sahneleri gibi bir durum ortaya çıkabilir.

Virginia Üniversitesi‘nden Fizikçi Louis Bloomfield‘ın açıklaması şu şekilde; “Tam bir karmaşa olurdu. Çoğu insan boğulur, tıkanır, kavrulur ya da donarak ölürdü.” Ancak çok az insanın ölümden kurtulacağını da ekliyor. Gezegendeki 4 noktadan birisinde yaşayan seçkin bir grup insan hayatta kalacaktır. İşte bu şanslı noktalar kutuplar. Çünkü kutuplarda dönüş hızı neredeyse sıfıra yakın. Doğru atmosferik basınç ve doğru sıcaklığın iyi bir karışımına sahip 4 şanslı bölgenin ikisi Kuzey Yarımküre’de ve ikisi de Güney Yarımküre’de.

Dünya Tam Bir Küre Şekline Sahip Olur

Ayrıca Dünya dönmezse olacaklardan birisi de şekil değişikliği. Dünya’nın ekvatordan şişik, kutuplardan basık olmasının nedeni gezegenin kendi ekseni etrafında dönüyor olması. Ekvatorda ölçülen Dünya’nın çapı, bugün kutuplardan ölçülen Dünya’nın çapından yaklaşık 21.4 kilometre daha fazla. Ancak eğer gezegenimiz durursa tam bir küre şekline sahip olurdu. Ancak belirtmek gerekir ki bu durum oldukça yavaş bir süreçte gerçekleşecektir.

Böyle bir durumda atmosfer de benzer olarak değişerek, kutuplarda kalınlaşacak ve ekvatorda daha ince olacak. Bu durumda ise yalnızca orta enlemlerin etrafındaki bir noktada yaşayanlar sağ çıkmak için doğru atmosferik basıncı deneyimleyebilir. Ancak yalnızca doğru atmosfer yaşam için yeterli değil.

Kutuplar Su İçinde Kalır

Louis Bloomfield bilim haberlerinin paylaşıldığı Live Science sitesine gezegenin dönmeyi bıraktığında her şeyin doğu yönüne kayacağını ifade etti. Ayrıca Bloomfield, “Okyanuslar ekvatordan kutuplara doğru kayacak. Ekvator yakınları tamamen kuru kalacak. Kutuplar ise kilometrelerce su içinde kalacaktır.” dedi.

Ayrıca Dünya dönmezse bir taraf hep Güneş’e bakacak. Bu durumda sürekli Güneş ışığı alacak taraf aşırı derecede sıcak olurdu. Bitki örtüsü ölür, toprak kurur ve çatlar. Karşı yarım küre ise sürekli buzlu karanlığa gömülecek ve toprak donmuş tundraya benzeyecekti. Ayrıca ekvator çevresi mega bir kıtaya dönüşecektir. Sular altında kalacak bölgeler ise, kuzeyde başlıca ABD, Kanada, Grönland, Sibirya, Asya ve Avrupa’nın kuzey ovaları.

Ancak endişelenmeye gerek yok. ABD’deki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi‘ndeki Dünya ve Gezegen Araştırmaları Merkezi‘nde çalışan Jeolog Jim Zimbelman bir açıklama yaptı. Böyle bir olayın, dönen gezegenimizdeki her şeyin momentumunda depolanan aynı miktarda enerjiyi gerektireceğini belirtti. Ayrıca dünyadaki hiçbir fiziksel mekanizmanın bunu yapamayacağını ifade ediyor.

Kısacası bu olayları yaşayıp hayatta kalacak 4 insan kabilesi aralarındaki zorlu koşullardan dolayı ayrı kalacak. Çevresel farklılıklar 4 farklı insansı türün evrimine yol açacaktır. Jeomanyetik bir alanın yokluğunda deneyimleyecekleri daha büyük kozmik radyasyon akışı ile başa çıkmak için hepsinin mevcut insanlardan daha sert ve daha kalın tenli olmaları gerekiyor.

Dünya Artık Daha Yavaş Dönüyor

İşte şimdi size gerçek kötü haberi verelim. Dünya dönüşünü durdurmaya doğru gidiyor. Dönüşten kaynaklanan kara ve okyanus gelgitlerinin kabarması gezegene zarar veriyor. Tüm bu gelgitleri ileri geri hareket ettiren enerji yavaş yavaş dönüşü hızını azaltıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.