Dünya Dışı Plütonyum Atomu Keşfedildi

Dünya Dışı Plütonyum Atomu

Araştırmacıların Pasifik Okyanusu‘nda yaptığı çalışmada plütonyum atomu keşfedildi.

Büyük Okyanus’ta Dünya Dışı Plütonyum Atomu Keşfedildi

Bilim insanları Büyük Okyanus‘un (Pasifik Okyanus) zemininde yaptıkları incelemelerde, Güneş Sistemi‘nin oluşumundan çok daha önce bir döneme ait olduğu anlaşılan plütonyum atomları keşfettiler. Elde edilen verilerin Dünya‘daki elementlerin kökeni ile ilgili çok önemli bilgiler sunacağı tahmin ediliyor.

Avustralya‘lı bilim insanları Pasifik Okyanusu’nun yaklaşık 1.5 km derininde yapılan incelemelerde Plütonyum-244 izotopu tespit edildi. Bu araştırmanın sonuçları Science isimli akademik dergide yayınlandı.

Bu keşif oldukça önemli çünkü araştırmayı yürüten bilim insanlarına göre okyanus zemininde tespit edilen bu izotop, bize Dünya’daki ağır metallerin oluşumuna yönelik önemli bilgiler sunacak. Keşfi önemli kılan bir diğer detay ise Plütonyum-244’ün gezegenimizin çevresinde bir yerlerde milyarlarca yıl önce yaşanmış büyük bir kozmik patlamanın kanıtı olabilecek olması.

Patlama Sonrası Kozmik Toz Olarak Atmosfere Yağmış Olabilir

Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Organizasyonu’ndaki bilim insanlarının, bulunan bu Plütonyum-244 izotopuna yönelik düşüncesi ise şöyle; “Bundan 4,5 milyar yıl önce, Güneş Sistemi’miz oluşmaya başlamadan hemen önce büyük bir patlama meydana geldi. Bu büyük patlamanın 2 nötron yıldızı‘nın birleşmesinden kaynaklı olabileceği tahmin ediliyor. Bu esnada açığa çıkan Plütonyum-244 ise Güneş Sistemi’mize ve daha sonra Dünya’ya kozmik toz olarak yağdığı düşünülüyor.

Üzerinde durulan bir diğer ihtimal ise Plütonyum-244’ün kaynağının bir süpernova patlaması olabileceği. Plütonyum-244’ün büyük kozmik olaylar esnasında açığa çıktığı biliniyor olsa da bu konuda net verilere ulaşmak zor. Ancak okyanus tabanları gibi Dünya’daki dezenformasyondan uzak bölgelerden elde edilen bu gibi veriler bilim insanları için çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.