okey oyna

Dünya Benzeri Ötegezegende Su Bulundu

Bilim İnsanları Dünyaya benzeyen bir ötegezegende su keşfettiler. Detaylar haberimizde.

111 ışık yılı uzaklıktaki Dünya benzeri başka bir ötegezegende su bulundu. Bilim İnsanları bunun bir devrim olabileceği söylüyorlar. Ötegezegenin “şu an bildiğimiz yaşanabilirlik için en iyi aday” olduğu düşünülüyor.

Nature Astronomy‘de yayınlanan bir makaleye göre Bilim İnsanları ilk kez yaşanabilir bölge içinde kendi etrafında dönen bir dış gezegenin atmosferinden çıkan su buharının olduğunu tespit ettiler. Güneş sistemimizin ötesindeki Dünyaları inceleyen gökbilimciler için ilk olarak Hubble Uzay Teleskobu‘ndan gelen verilerle Dünya boyutundaki bir gezegenin atmosferindeki su buharını ortaya çıkardı.

Ötegezegende Su Bulunması Dir Devrim

Bu ötegezegen ısı kaynağı olarak Güneş’ten daha küçük bir yıldızı yörüngesine soksa da, yıldızın yaşanabilir bölgesi olarak bilinen bölgenin yüzeyinde sıvının var olacağı ve yörünge mesafelerine kadar uzandığı söyleniyor.

Bu hafta iki bağımsız çalışmada açıklanan keşif, Güneş sistemimizden yaklaşık 111 ışık yılı uzakta yer alan bir Dev Dünya olan ötegezegen K2-18b’nin yıllarca gözleminden kaynaklanıyor. NASA‘nın Kepler uzay aracı tarafından 2015 yılında keşfedilen K2-18b Dünyamıza pek benzemiyor.

Dünya kütlesinin 8 katından fazla yani Neptün gibi buzlu bir dev ya da daha kalın formlara sahip olan bu ötegezegen, hidrojen bakımından zengin bir atmosfere sahip kayalık bir Dünya olarak tasvir ediliyor.

Araştırmacıların bu tür gezegenlerin üzerinde su tespit ettikleri gerçeği, Güneş sistemimizin ötesinde yaşanabilir Dünyalar bulma ümidini artırıyor.

Son 20 yılda yaşanan uzay bilimi gelişmeleri ise dikkat çekiyor. 1992’de ilk dış gezegen tespitinden bu yana, Bilim İnsanları uzayda bulunan diğer yıldızların yörüngesinde bulunan yabancı gezegenleri gözlemliyorlar.

Bu gezegenlerin birçoğunda Dünya gibi canlı yaşamına uygun gezegen bulunamamıştı. Birçoğunda bulunmayan ve canlıların temel ihtiyacı arasında yer alan su birçok gezegende de yeterli düzeyde değildi. Ancak astronomlar bile atmosferik su buharı belirtilerini tespit ettikleri bu ötegezegen için oldukça heyecanlılar.

770 Dereceye Ulaşan Yüzey Sıcaklığı

NASA’daki araştırmacılar 2018’de yüzeyinin sıcaklığı 1.430 Fahrenheit yani yaklaşık 770 dereceye ulaşan yüzey sıcaklığına sahip muazzam Satürn’ün büyüklüğünde bir gezegen olan WASP‘ta su buharı keşfetmişlerdi.

Yine önemli bir buluş için kullanılan en gelişmiş teleskoplar arasında yer alan Hubble’ı kullanan Montreal Üniversitesi gökbilimcisi Björn Benneke ve ekibi 2015 ve 2018 yılları arasında incelemelerini sürdürdüler. Su belirli bir dalga boyunda kızılötesi ışığı emerek görünür bir su buharı işareti oluşturuyor böylelikle su bulunduğu söyleniyor.

Su Buharı Ötegezende Yağmur Yağabileceğine İşaret Ediyor

Benneke ve ekibi K2-18b atmosferindeki koşulların sıvı su damlacıklarının oluşmasına ve hatta yağmur yağmasına neden olabileceğine dikkat çekiyor. Bu ise uzay bilimi açısından oldukça önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

 215 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir