okey oyna

Dünya Artık Çok Daha Hızlı Dönüyor

Dünya

Bilim insanları Dünya‘nın çok daha hızlı döndüğünü açıkladı.

Dünya Çok Daha Hızlı Dönüyor

Yapılan açıklamada Dünya’nın kendi ekseninde son 50 yıldır hiç olmadığı kadar daha hızlı döndüğünü, bu nedenle bir günün artık 24 saatten daha kısa sürede tamamlandığı ifade edildi.

Geçmişte Dünya’nın kendi etrafında dönüşü belirli aralıklarla 24 saatten daha uzun sürmüş, bu nedenle 1970’li yıllara kadar 24 saat olarak varsaydığımız bir güne toplamda 27 saniye eklemişti.

Bilim insanları artık bu durumun değiştiğini ve Dünya’nın yarım asırdır hiç olmadığı kadar hızlı döndüğünü açıkladı. Bu nedenle bir gün artık 24 saatten daha kısa bir sürede tamamlanıyor. Uzmanlar bu saat farkının atomik düzeyde olduğunu ve insanların bu kısalığı fark edemeyeceğini ifade etti.

Dünya 2020’de Dönüş Hızı Rekoru Kırdı

Bilim insanları 19 Temmuz 2020’de bir günün 24 saatten tam 1.4602 milisaniye daha kısa sürdüğünü tespit etti. 2005’ten itibaren bu gibi kısalmalar yaşanıyordu ancak Dünya böyle bir rekoru ilk kez 2020’de kırdı.

Dünya daha önce hiç bu kadar hızlanmamış, aksine 1970’lere kadar yavaşlama göstermişti. Bu nedenle de bilim insanları Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönme süresini kısaltma değil, uzatma ihtiyacı duymuştu. Ancak bir günün 24 saatten yaklaşık olarak 0,5 saniye daha kısa sürmesi, saniyelerin değişip değişmeyeceği konusunda tartışmalara yol açtı.

İngiltere‘deki National Physical Laboratory’de görev yapan frekans ve zaman uzmanı Peter Whibberley, bir dergiye verdiği röportajda şu açıklamayı yaptı; “Dünya’nın son 50 yılda hiç olmadığı kadar hızlı döndüğü bir gerçek. Zamanın kısaltılması hakkında dünyanın dört bir yanında tartışmalar başladı. Geçmişte, Dünya kendi ekseninde yavaş döndüğü için 24 saate saniyeler eklenmişti, ancak bu sürenin kısalması, belki de saniyelerin değiştirilmesi konusuna bir son verebilecek nitelikte.”

 1.129 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir