DSL Bağlantısı Yok Sorununun Çözümü

DSL Bağlantısı Yok

DSL bağlantısı yok sorununun çözüm yöntemleri ve tüm merak edilenler yazımızda.

DSL Bağlantısı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Kullanıcılar zaman zaman internet keyfini bozan DSL bağlantısı yok sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Wi-Fi modemine bağlı kablolar ya da bazen internet servis sağlayıcı (İSS) ile ilgili olan bu sorun ne demek oluyor ve nasıl çözülüyor? Bu problemin çözüm yollarını sizler için derledik.

Tüm sorunlar ve hatalar gibi DSL bağlantısı yok problemi de bir anda ortaya çıkabilir. Oldukça sinir bozucu bir sorundur çünkü bilgisayardan yapılabilecek çok fazla işlem yoktur. Özellikle kablo, modem, bağlantı gibi kavramlarla ilgili tecrübeniz yoksa işin içinden çıkılmaz gibi görünebilir. Hiç merak etmeyin, DSL bağlantısı yok sorununun bazı temel ve uygulaması kolay çözüm yöntemleri var.

Türk Telekom, TürkNet, D-Smart, Vodafone ve Turkcell Superonline farketmeksizin tüm internet servis sağlayıcılarında karşınıza çıkabilen bir problemdir. Bu nedenle çözüm yöntemlerini bilmek ve her zaman aklımızın bir köşesinde tutmakta çok yarar var. DSL bağlantısı yok sorununun sebebi Wi-Fi modemi ve ona bağlı kablolarda olabilir. Bu sorunu kullanıcı kolayca çözebilir.

1.Yöntem: Bağlantı Kablolarını Kontrol Edin

DSL kablonuzun 3 metreden daha uzun olmamasına dikkat edin. DSL ve telefon bağlantısı arasında ayırıcı diğer adıyla splitter kullanmayın. Güç kablosunun sağlam olduğundan emin olun. DSL bağlantı kablosunun da sağlam olduğundan emin olmalısınız.

DSL bağlantısı yok sorununa Wi-Fi modeminize bağlı kablolar neden olabilir. Bu nedenle DSL bağlantısını sağlayan telefon hattınız üzerinde çalışan ve modeme bağlı olan tüm kabloları kontrol etmeli ve olası sorunlarda yeni bir kablo ile bağlantıyı güçlendirmeniz gerekiyor.

2.Yötem: Bilgisayarı ve Modemi Yeniden Başlatın

Bağlantı kablolarınızı kontrol ettiniz ancak problem hala devam ediyorsa en basit ama en etkili sorun çözme yöntemi olan cihazları yeniden başlatma işlemini uygulayın. Hem bilgisayarınızı hem de modeminizi kapatın ve birkaç dakika kapalı tutun. Cihazları yeniden açtığınızda sorunların çözülmüş olma ihtimali var.

3.Yöntem: Antivirüs Programınızı Devre Dışı Bırakın

Kullandığınız antivirüs programınız sanal tehditlere karşı DSL bağlantınızda kesintilere sebep olabilir. Bu nedenle antivirüs programınızı devre dışı bırakarak sorunun devam edip etmediğini kontrol etmelisiniz. Eğer sorun çözüldüyse alternatif antivirüs programlarını kullanmayı deneyebilirisiniz.

4.Yöntem: Windows Sorun Giderici’yi Çalıştırın

Windows işletim sisteminin kendine ait sorun giderme aracı pek çok sorunu çözebilecek yetenektedir. DSL bağlantısı yok problemi için Ayarlar sayfasından Ağ Sorunlarını Bul ve Onar araması yaparak aracı çalıştırın. İşletim sistemi kaynaklı bir sorun varsa bu şekilde çözmüş olacaksınız.

5.Yöntem: Farklı Bir Cihazla İnternete Bağlanmayı Deneyin

Bağlantı kablolarınızda bir problem yoksa ve modem üzerindeki DSL ışığı yanıyorsa problemin nedeni internete bağlanmak istediğiniz cihaz olabilir. Modemi yeniden başlattıktan sonra başka bir cihazdan aynı modemden internete bağlanmayı deneyin. Eğer internete bağlanıyorsanız sorun çözülmüş demektir.

6.Yöntem: DSL Filtresi Kullanmayın

Telefon hattı ile çalışan DSL bağlantısı dışında faks makinesi, alarmlar, uydu sistemleri gibi diğer tüm cihazlarda filtre kullanabilirsiniz. Ancak DSL bağlantısı için filtre kullanmadan hattın doğrudan modeme bağlı olmasını sağlamalısınız. DSL filtrelerinin bağlantıda parazite neden olduğu bilinmektedir.

7.Yöntem: Modemin Duvar Prizine Bağlı Olduğundan Emin Olun

Hangi bağlantı türü olursa olsun kaynaktan uzaklaştığınızda bağlantı kalitesi düşer. Modeminizi doğrudan duvar prizine bağlı olarak kullanmalısınız. Metrelerce uzanan uzatma kabloları akım üzerinde dengesizlik yaratabilir.

8.Yöntem: Modemi Farklı Bir Güç Kaynağına Bağlayın

Bazı durumlarda modeminizi doğrudan duvar prizine bağlamanız da yeterli olmayabilir. Duvar prizinde de herhangi bir akım problemi olabilir. Bu nedenle modeminizi farklı bir güç kaynağına yani evdeki farklı bir duvar prizine bağlamayı deneyin. Akım dengesizlikleri de DSL bağlantısı yok sorununa neden olabiliyor.

9.Yöntem: Sabit Telefon Sesini Kontrol Edin

DSL bağlantısı telefon hattı üzerinden bakır tellerle dolu kablolar aracılığıyla size ulaşıyor. DSL bağlantısı yok sorununa bu hattın neden olup olmadığını kontrol etmek için, hattı sabit bir telefona bağlayın ve çevir sesinin kalitesini kontrol edin. Eğer seste parazitlenme varsa sorunun nedeni servis sağlayıcıdan kaynaklanıyor olabilir.

10.Yöntem: İnternet Servis Sağlayıcınıza Ulaşın

Tüm adımları uyguladınız ancak sorun çözülmediyse ve sabit telefon sesi parazitliyse, internet servis sağlayıcınızın teknik servis birimine ulaşmanız gerekiyor. Genel bir sorun olabileceği gibi binanızdaki bağlantı noktasından ya da evinizdeki bağlantı noktasından kaynaklanıyor olabilir.

1 Yorum

  1. Merhaba, öncelikle modemimde dsl sorunu yaşıyorum kablolar düzgün halde olduğu halde dsl gidiyor. Bazen kabloları tekrar söküp bağlıyorum düzeliyor tekrar gidiyor + dsl bağlantısı sağlandiktan 2 gün sonra internet gidiyor ve modeme reset attığım an dsl tekrar gidiyor lütfen sizden acil bir dönüş bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir