Dövme Makinası Nasıl Çalışır?

Dövme Makinası Nasıl Çalışır

Patentinin 100 yıl önce alınacağına inanılan dövme makineleri, vakit içinde çok fazla görmemiştir. Zamanımızın dövme makinaları aynı prensiplere bağlı şekilde çalışırlar. Bir elektrik devresinin açılıp kapanmasıyla çalışan makina, uçlarında her türlü ayarlanabilen iğneyi aşağı yukarı hareket ettirerek deri altına indirmek 3000 tane olacak hızda delik açmaktadır.

İğnenin Aşağı Yukarı Hareketi

Elektrik akımı, bakır bobinlerin üstünden ilerler ve iki bobini bir mıknatısa dönüştürür. Bobinlerin düğümü demir çubuk, iğneyle bağlantılıdır. Bobin manyetize olduğunda da çubuk aşağı itilir ve iğnenin derinin altına böylelikle girmesini sağlar. Böylelikle dövme işlemi yavaş yavaş başlamış olur. Metal şerit ve kontak vidası, akım test eder. Elektrik akımı bobinler içinde hareket eder. Böylelikle derinin altına iğne ucu girer çıkar.

Dövme Mürekkepleri Nedir?

Dövme mürekkepleri, geçici olarak dezenfekte taşıyıcı solüsyonda duran küçük boya taşıyıcı madde parçacıklarından doğar. Bu çözeltiyi genel itibari ile etil alkol veya saflaştırılmış sudur. Metal tuzu, kurşun, kobalt ve karbon boya taşıyıcılarıdır. Fakat Amerikan dermatoloji akademisi bu bileşenlere zaman içinde plastik esaslı boya maddelerinin de karışmasını bildirmiştir. Dermatolojist michi shinohara da meçhul bir çok bileşenin deriye münasebet etti ve bu durumun karmaşıklara olduğunu da vurgulamıştır. Kanada dermatoloji donanması de zaman zaman dile getirmektedir.

Mürekkep Derinin Dibine Nasıl İner?

Derimizin dış katmanları olan epidermis, dövmemizin üstünde lamine cam pencere şeklinde durmaktadır. Mürekkebin de ulaşması gerekmekte olan hedef dermistir. Burada antikorlar mürekkepleri sarmalar ve bulundukları alanda hapseder. İğne aşağı her indiğinde derinin 1-2 milimetre altına mürekkep enjekte eder ve derinin altına mürekkep iner. Mürekkep ve boya partikülleri fibroblast hücrelerin içerisine hapsolur. Bu hücreler de dermis içinde dokulu dokuda yer alır. Vücudumuz dermis içerisindeki boyanın maddesi partikülleri yabancı madde olarak algılar ama çok büyük boyutlu için beyaz kan hücreleri bu partiküllere zarar veremez. Şayet mürekkep deri altı yağı katmanına ulaşırsa anında dağılır ve bulanıklaşır.

Kaynak: lavivabettv.club

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.