Doğru Baskı Tekniğinin Seçimi

Dijital Baskı

Doğru baskı tekniğini seçerken hangi ürünün yüzeyine işlem uygulanacağı ön planda tutulmalıdır. Böylece kaliteli baskı makinelerinin kullanılacağı sağlam bir işleme ulaşılabilmektedir. Günümüzde birbirinden farklı baskı makinelerinin ve baskı tekniklerinin kullanıldığı bilinmektedir. Buradan yola çıkarak ürünün ne olduğu ile baskı tekniğinin doğrudan ilişkili olduğunu belirtmek mümkündür. Örneğin küçük çaplı baskılarda dijital baskı, sticker baskı, folyo baskı gibi teknikler ön plana çıkabilmektedir. Ancak büyük baskılarda duvar kağıdı, ofset baskı vb. türler göz önüne çıkmaktadır. Yani istenilen ürüne bağlı olarak uygun baskı tekniğinin saptanmasında baskıyı uygulayacak firmanın da etkisi olmaktadır. Bunun ardından uygulanan işlemin süresi ve maliyeti de daha doğru saptanabilmektedir.

En Kaliteli Baskı Türleri Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli baskı türleri bağlama göre değişkenlik gösterecektir. Etiket ürünü elde etmek isteyen kişilerin sticker baskıyı tercih etmeleri mümkündür. Kullanılan makinelere ve baskı tekniklerine göre daha parlak ya da mat ürünler tercih edilebilmektedir. Elbette broşür ya da kitap baskılarında öne çıkan teknik de dijital baskı olmaktadır. Ürünlerin yüzeyine doğrudan dijital ortamda bulunan çalışmaların yönlendirilmesi ve baskının tamamlanması söz konusudur. Duvar kağıdı baskı ise günümüzde mekan tasarımlarında sıklıkla kullanılan ürünleri ortaya çıkarmaktadır. Özellikle duvar kağıdı baskı ve sticker baskı gibi tekniklerde uzun ömürlü ürünler elde edilebilmektedir. Kişilerin beklentisi de baskı sonucunda kaliteli, uzun ömürlü ve dayanıklı ürünlere ulaşılması yönündedir denebilir.

Folyo Baskı Tekniği Hakkında

Mat ya da parlak kağıt üzerine uygulanabilen baskı tekniklerinden birinin folyo baskı tekniği olduğu söylenebilmektedir. Folyo baskı işlemleri çoğunlukla reklamcılık alanında kullanılan ürünler için seçilmektedir. Ayrıca tanıtım afişlerinde ya da küçük- büyük çağlı ürünlerde folyo baskının uygulanması olağandır. Ürün üzerinde nasıl bir sonuç istendiğine göre buna uygun olan baskı sürecinin ilerletildiği bilinmektedir. İşlem sonucunda elde edilen materyal arka yüzeyi yapışkanlı ve folyo baskılı bir ürün haline gelmektedir. Şekillendirme ya da boyutlandırmaya uygun olan folyo baskıları birbirinden farklı alanda kullanılabilmektedir. Desen, rakam, harf, şekil biçiminde ürünler de elde edilebilmektedir. Bu nedenle folyo baskı tekniği günümüzde en çok talep gören baskı yöntemlerinden biri olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.