Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dizüstü bilgisayarlarda çeşitlilik arttıkça karar verme aşaması da aynı oranda güçleşiyor. Yeni bir dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

microsoft-surface-book

Laptoplar yani dizüstü bilgisayarlar yıllar geçtikçe masaüstü bilgisayarların bir ölçüde yerini almayı başardı. Mobil yapıları ve gelişen teknoloji ile güçlenen özellikleri laptopları kullanıcılar için cazip hale getirmeye devam ediyor. Masaüstü bilgisayarlar genel olarak video oyunları alanında kendilerini geliştirirken, laptoplar farklı alanlarda, farklı hizmet dallarında kendilerini gösterebiliyorlar.

Laptoplar böylesine çeşitlenince karar verme aşaması da aynı oranda güçleşiyor. Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler arttığı için, doğru seçimi yapmak ve en uygun modeli bulmak gerekiyor. Bu nedenle sizler için rehber tadında bir yazı hazırladık. Bu sayede laptop alırken dikkat etmeniz gereken temel maddeleri de bilmiş olacaksınız.

Laptop Alırken Ne İçin Aldığınızı Bilmelisiniz

Laptop piyasasına biraz göz gezdirdiğinizde inanılmaz fiyat aralıkları göreceksiniz. 600 TL’ye de laptop bulabilirsiniz, 25 bin TL’ye de. Burada en önemli nokta, satın alacağınız cihazı ne için kullanacağınız oluyor. Laptop üzerinden oyun oynamak mı istiyorsunuz? Yoksa çizim yapmak, Photoshop kullanma amacında mısınız? Belki de sadece gelen e-postaları cevaplamak ve internet kullanmak için istiyorsunuz.

Kullanımınız ne yönde olacağı hem performans hem de fiyat açısından çok büyük bir önem arz ediyor. E-posta cevaplamak ve internet kullanmak için yüksek paralar ödemek sizin yararınıza olmayacağı gibi, aynı bilgisayarı çizim yaparken kullanmak da uygun olmayacaktır.

İşlemcinizi İyi Seçmelisiniz

Laptop alırken yapmanız gereken bir başka önemli seçim ise işlemci olacaktır. Eğer performans istiyorsanız kesinlikle sağlam bir işlemci modeline ihtiyacınız var. Masaüstü bilgisayarların aksine, laptop sahibi olduğunuzda donanım bileşenlerini kolayca değiştiremiyorsunuz. Özellikle laptop üzerinde performans isteyenler işlemci ailelerini çok büyük bir dikkatle seçmeliler. Alacağınız laptop işlemcisinin en azından 3 yıllık bir ömrü olması gerekiyor.

Ek Özellikler Belirleyicidir

Bu noktada en önemli şey aldığınız laptop modelinin özellikleri olacaktır. Laptop sadece işlemci ve RAM’den ibaret değildir elbette. Size sunduğu bağlantı seçenekleri, giriş ve çıkışlar, ekran kartı ve ekran özellikleri sizin tercihlerinize göre şekillenecek donanım seçenekleridir.

Oyun oynamak istiyorsanız ve piyasada bulunan AAA yapımların birçoğunu çalıştıracak laptop istiyorsanız, GTX 960’ın altı bir ekran kartı pek işinize yaramayacaktır. Aynı şekilde işiniz için ultrabook modeli tercih etmek isteyeceğiniz için ekran kartına yüklenmenizin pek de bir anlamı kalmayacaktır. Bağlantı kısmında ise aldığınız cihazın 5 GHz kablosuz bağlantıya destek vermesine dikkat etmelisiniz. Aksi halde düşük bağlantı hızlarında kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir